Jačanje i unaprjeđenje sustava praćenja zaraznih bolesti u Hrvatskoj (SUCCESS)
Učinkovito epidemiološko praćenje i nadzor nad zaraznim bolestima u Hrvatskoj postoji već više od 80 godina, no s obzirom na zahtjeve današnjice i široko korištenje modernih tehnologija, procese sustava praćenja i nadzora potrebno je dodatno informatizirati i digitalizirati te ih time optimizirati, unaprijediti i pripremiti za buduće pandemije. Sve navedeno dio je projekta Jačanje i unaprjeđenje sustava praćenja zaraznih bolesti u Hrvatskoj (engl. Strengthening and Upgrading Croatia’s Communicable Disease Surveillance System, SUCCESS) čime Hrvatska poduzima značajan korak unaprjeđenja informatičkih sustava za praćenje zaraznih bolesti. Nositelj i koordinator projekta je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), a pridruženi partneri u provedbi su Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Ciljevi i svrha projekta
Projekt SUCCESS usmjeren je na unaprjeđenje praćenja i nadzora nad zaraznim bolestima u Hrvatskoj, prvenstveno kroz informatizaciju i digitalizaciju zdravstvenog sustava čime bi se trebala osigurati veća kvaliteta podataka, njihova jednostavnija i brža dostupnost te analitika za procjenu epidemiološke situacije uz smanjenje opterećenja zdravstvenih djelatnika koji sudjeluju i doprinose sustavu praćenja. Cilj je unaprijediti praćenje, procjenu i planiranje intervencija i odgovor na prijetnje zaraznim bolestima kroz unaprjeđenje i nadogradnju postojećeg nacionalnog informatičkog sustava za praćenje zaraznih bolesti u Hrvatskoj (NAJS). Ova je inicijativa usklađena s Uredbom (EU) 2022/2371 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. studenog 2022. o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1082/2013/EU.
Radni paketi
Projekt je podijeljen u četiri radna paketa (engl. work packages, WP):
- WP1 – Upravljanje projektom i koordinacija
- WP2 – Unaprjeđenje i nadogradnja digitaliziranog nacionalnog sustava za prijavljivanje zaraznih bolesti i izvještavanje
- WP3 – Uspostava integriranog praćenja respiratornih infekcija
- WP4 – Uvođenje komplementarnog sustava laboratorijskog praćenja zaraznih bolesti
Glavna područja aktivnosti
Unaprjeđenja koja će se provesti u sklopu projekta usmjerena su na tri ključna područja:
- Postojeći nacionalni informacijski sustav praćenja zaraznih bolesti: unaprjeđenje informatizacije i digitalizacije uz uključivanje novih funkcionalnosti i izvora prikupljanja podataka.
- Uspostava integriranog praćenja respiratornih infekcija: unaprjeđenje i povezivanje različitih informatičkih sustava u primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti na principu interoperabilnosti i održivosti u svrhu uspostave praćenja respiratornih infekcija u stvarnom vremenu, pravovremene detekcije respiratornih uzročnika kao potencijalne javnozdravstvene prijetnje te planiranja i provedbe učinkovitih mjera njezine prevencije i kontrole. Ovakvo integrirano praćenje respiratornih infekcija bit će jedan od ključnih dijelova sustava nacionalnog planiranja prevencije, pripravnosti i odgovora u slučaju pandemije.
- Komplementarni sustav laboratorijskog praćenja zaraznih bolesti: uspostavljanje tehničkih i organizacijskih preduvjeta za prikupljanje podataka o određenim zaraznim bolestima od javnozdravstvenog interesa iz laboratorijskog sustava kao dodatnog izvora praćenja u svrhu doprinosa za bolje razumijevanje epidemiologije, planiranja i evaluacije intervencija za prevenciju.
Implementacija i suradnja
Tijekom projekta razvijat će se i testirati te implementirati sustavna unaprjeđenja, vodeći računa da nadogradnje funkcionalno dopunjuju već postojeću infrastrukturu i radne procese. Prilikom provedbe projekta, HZJZ će aktivno surađivati s nacionalnim dionicima, Europskom komisijom (EK) i Europskom agencijom za zdravlje i digitalne tehnologije (HaDEA).
Projekt SUCCESS će doprinijeti jačanju kapaciteta za praćenje i prevenciju zaraznih bolesti u Hrvatskoj te u širem smislu pridonijeti europskom okviru za upravljanje prekograničnim prijetnjama zdravlju.
Nositelj projekta: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Trajanje projekta: 1. 1. 2025. – 31. 12. 2028.
Ukupna vrijednost projekta: 4.296.927,89 EUR
Voditelj projekta: Ivan Mlinarić, dr. med., HZJZ