Praćenje spolno prenosivih infekcija – gonokoknih infekcija – korištenjem rutinski zabilježenih elektroničkih zdravstvenih zapisa – EHR- STI
Praćenje zaraznih bolesti važna je mjera sprječavanja i suzbijanja zaraznih bolesti i jedan je od ciljeva u globalnim i nacionalnim strategijama i planovima prevencije zaraznih bolesti, te ga je potrebno kontinuirano unaprjeđivati i prilagođavati sukladno promjenama u zdravstvu i dostupnim tehnologijama.
Projekt Praćenje spolno prenosivih infekcija (SPI) – gonokoknih infekcija – na temelju rutinski zabilježenih elektroničkih zdravstvenih zapisa – (STI gonococcal infections surveillance based on electronic health records – EHR-STI), financiran od Europskog centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti (ECDC) i organizacije za epidemiološka istraživanja Epiconcept, započeo je u veljači 2024. godine. Provodi se u sklopu projekata „Epidemiološko praćenje zaraznih bolesti na temelju elektroničkih zdravstvenih podataka“ (Surveillance from Electronic Health Data in EU/EEA – SUREHD) i „Dizajn i implementacija multinacionalnih sustava nadzora korištenjem rutinski prikupljenih elektroničkih zdravstvenih zapisa u zemljama Europske unije i Europske ekonomske zajednice – EU/EEA“ (Design and implementation of multinational surveillance systems using routinely collected electronic health records in the EU/EEA). U EHR-STI projektu sudjeluje 10 europskih zemalja u kojima će se pilotirati prikupljanje dodatnih podataka i 5 zemalja sudionika promatrača.
Postojeći sustav praćenja gonoreje
Praćenje gonoreje u Hrvatskoj uklopljeno je u epidemiološki informacijski sustav za prijavljivanje svih zaraznih bolesti od javnozdravstvenog interesa za Hrvatsku, koji je sastavni dio Nacionalnog javnozdravstvenog informacijskog sustava (NAJS). Sustav prijavljivanja zaraznih bolesti je generalizirani i pasivni te reguliran zakonskim propisima.
Unaprjeđenje praćenja gonoreje
Na temelju iskustva i s obzirom na poznate slabosti postojećih pasivnih sustava prijavljivanja s mogućnošću potprijavljivanja te uzimajući u obzir potrebu praćenja specifičnih ponašajnih i epidemioloških karakteristika u području SPI važnih za bolje razumijevanje epidemiologije i unaprjeđenje planiranja i evaluacije preventivnih mjera, kao i činjenicu trenda porasta pojavnosti gonoreje i drugih SPI te antimikrobne rezistencije gonokoka u zemljama EU/EEA, željeli bismo unaprijediti postojeći nacionalni sustav praćenja SPI s fokusom na gonoreju uključujući mogućnosti izvještavanja podataka u ECDC.
Korištenje drugih izvora podataka rutinski zabilježenih prilikom pružanja zdravstvenih usluga putem automatskog ili poluautomatskog izvlačenja i njihovog sekundarnog korištenja mogu dovesti do poboljšanja postojećih sustava praćenja koji se oslanjaju na podatke koji se primarno prikupljaju u svrhu javnozdravstvenog praćenja bolesti s obzirom na: pravovremenost, osjetljivost, potpunost podataka, održivost, reprezentativnost i obuhvat populacije. Također, mogu pružiti dodatne epidemiološke, kliničke i bihevioralne podatke relevantne za praćenje/nadzor bolesti, smanjenje radnog opterećenja i potrebe ljudskih resursa, no imaju i određena ograničenja: heterogeni su s obzirom na vrstu podataka i tehničke mogućnosti prikupljanja i zahtijevaju oprez i razmatranje pitanja povjerljivosti i kvalitete podataka.
Povezanost s drugim europskim projektima praćenja zaraznih bolesti u kojima sudjeluje Hrvatska
U zemljama EU/EEA su se provodili i provode se različiti projekti usmjereni na dizajn i implementaciju multinacionalnog praćenja i nadzora nad zaraznim bolestima (engl. surveillance) na temelju sekundarnog korištenja rutinski prikupljenih podataka iz elektroničkih zdravstvenih zapisa (EHR). Ti projekti obuhvaćaju praćenje teške akutne respiratorne infekcije (SARI), infekcija krvi (BSI) te najnoviji projekt u području SPI, s posebnim naglaskom na gonoreju. Hrvatska aktivno sudjeluje u sva tri navedena projekta, pri čemu je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) koordinator u radnim paketima u kojima sudjeluje naša zemlja.
Navedeni projekti, uključujući EHR-STI, povezani su i s ciljevima projekta “Strengthening and Upgrading Croatia’s Communicable Disease Surveillance System – SUCCESS” koji je nedavno započeo pod vodstvom HZJZ-a. U sklopu projekta SUCCESS, jedan od radnih paketa (Work Package 4: Complementary laboratory surveillance system) fokusiran je na uključivanje podataka o testiranjima određenih zaraznih bolesti iz mikrobioloških laboratorija u postojeći sustav nadzora. Time se unapređuje praćenje zaraznih bolesti, nadopunjavanjem prijava zaraznih bolesti s pozitivnim laboratorijskim nalazima testiranja. Također, područje rada projekata povezano je i sa slijedeća dva projekta na temu unaprjeđenja praćenja zaraznih bolesti u kojima sudjeluje HZJZ: UNITED4Surveillance – Union and National Capacity Building 4 IntegraTED Surveillance i EU-HIP (EU interoperability with HERA’s IT platform).
Svrha i ciljevi projekta
Projekt EHR – STI ima svrhu unapređenja postojećeg sustava praćenja zaraznih bolesti u okviru NAJS-a prema tehničkim mogućnostima uključivanja drugih izvora podataka i potrebama za javnozdravstvene svrhe koje bismo ocijenili kao izvedive i najvažnije s obzirom na potrebe dodatnog praćenja SPI, s fokusom na gonokokne infekcije.
Opći cilj EHR- STI je istražiti, pilotirati i evaluirati mogućnosti novih pristupa praćenja na temelju korištenja elektroničkih zdravstvenih podataka o gonoreji u sekundarne svrhe, kao što su epidemiološko praćenje, planiranje i evaluacija preventivnih mjera.
Specifični ciljevi u okviru EHR-STI:
- Opisati postojeće stanje epidemiologije i praćenja gonoreje u Hrvatskoj
- Istražiti i opisati izvore i procese koji omogućuju korištenje rutinski zabilježenih elektroničkih zdravstvenih podataka koji su relevantni u svrhu dodatnog i pojačanog praćenja gonoreje i antimikrobne rezistencije na gonokoke u Hrvatskoj (primjerice podaci iz sustava laboratorijskih podataka u zdravstvenom sustavu, podaci iz rada centara za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV, hepatitise i SPI- CST)
- Izraditi Protokol praćenja SPI – gonokoknih infekcija – korištenjem elektroničkih zdravstvenih zapisa specifičan kontekst Hrvatske, prema okviru generičkog plana koji bi izradili u suradni ECDC i Epiconcept, koji bi uključivao opis i plan dostupnosti, izvedivosti, resursa i kapaciteta za automatsko/poluautomatsko prikupljanje/izvlačenje, čišćenje, validaciju i dijeljenje određenih odabranih elektronički pohranjenih zdravstvenih podataka
- Izraditi godišnji izvještaj provedbe projekta praćenja gonoreje korištenjem odabranih elektronički zapisanih podataka specifičan za Hrvatsku (opis postojećeg i potencijalno komplementarnog sustava praćenja i izvedivost njegovog uvođenja)
- Doprinijeti znanju o postojećoj infrastrukturi, kapacitetima, mogućnostima/prilikama i izazovima/barijerama u području praćenja korištenjem elektroničkih zdravstvenih zapisa uključujući izvještavanje u ECDC, sudjelovanje na multilateralnim i bilateralnim online sastancima i radnim posjetima u određene zemlje koje sudjeluju u pilot projektu, razmjena iskustava i znanja među zemljama.
Projekt EHR-STI će doprinijeti unaprjeđenju praćenja i prevencije gonoreje i ostalih spolno prenosivih bolesti u Hrvatskoj, te može poslužiti kao model i za unaprjeđenje praćenja drugih zaraznih bolesti.
Trajanje projekta: 29. 2. 2024. – 28. 2. 2025.
Ukupna vrijednost projekta: 36.000,00 EUR
Voditeljica projekta u HZJZ-u: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr. med., spec. epidemiologije