U Milanu je 14. i 15. studenog 2022. godine održan početni (kick-off) sastanak Joint Action projekta JANE – Joint Action on Networks of Expertise.
Projekt koordinira talijanski Nacionalni Institut za tumore (tal. La Fondazione IRCCS Istituto Nazionale dei tumori), a sudjeluje ukupno 36 partnera iz 16 zemalja članica EU.
Unutar projekta bit će uspostavljeno 7 novih mreža ekspertiza u području raka, sa sljedećim područjima djelovanja:
· Kompleksna sijela raka s lošom prognozom
· Palijativna skrb
· „Survivorship” (život s rakom)
· Personalizirana primarna prevencija
· „Omics” tehnologije
· Nove tehnologije u području raka
· Rak kod adolescenata i mladih odraslih osoba
Sukladno tome, ciljevi projekta su:
· uspostava svih potrebnih uvjeta za pokretanje navedenih mreža ekspertiza, definiranje ciljeva i kriterija selekcije sudionika u mreži te poziv za iskazivanje interesa za sudjelovanje
· evaluacija postojećih i budućih modela umrežavanja unutar EU, u svrhu optimiziranja djelovanja mreža ekspertiza
Uz 7 radnih paketa, od kojih je svaki zadužen za jedno od gore navedenih područja, unutar projekta djeluje i 5 transverzalnih radnih skupina, čiji je cilj integracija zdravstvene skrbi i istraživačkog rada, umrežavanja na razini EU i zemalja članica, IT infrastrukture i AI alata, europskih referentnih mreža u području rijetkih oblika raka te donošenje strategija za osnaživanje i uključivanje pacijenata unutar mreža zdravstvene skrbi u području raka.
Kao i u prethodnoj združenoj akciji iz područja raka (iPAAC) te nedavno započetom projektu CraNE Hrvatski zavod za javno zdravstvo vodi radni paket 3, zadužen za evaluaciju procesa i produkata projekta te procjenu utjecaja planiranih mreža ekspertiza.
Na sastanku je doc. dr. sc. Mario Šekerija, voditelj radnog paketa 3, održao predavanje o planiranim evaluacijskim aktivnostima. Voditelji ostalih radnih paketa ukratko su prezentirali svoja zaduženja, a održane su i rasprave o još nerazjašnjenim pitanjima, očekivanjima dionika i budućim aktivnostima unutar projekta.
Trajanje projekta: 1.11.2022.-31.10.2024.
Voditelj projekta: doc. dr. sc. Mario Šekerija, dr. med.