Vjerujemo da sportašu prvo iskustvo s antidopingom treba biti kroz edukaciju – svakako prije prvog dopinškog testiranja. Svakodnevno trebaju biti svjesni principa osobne odgovornosti, jer za sve ono što se otkrije u njihovu biološkom uzorku – uvijek su odgovorni.
Bez obzira na to radi li o sportašu nacionalne ili međunarodne razine, svi podliježu istim antidopinškim standardima. Važno je znati da svi dionici sportske zajednice, globalne i nacionalne imaju isto oruđe za borbu protiv dopinga u sportu. Krajnji je cilj – čist sport u kojemu su svi natjecatelji ravnopravni. Važno je upoznati se s:
1
Vašim pravima i odgovornostima u samom procesu dopinške kontrole te posljedicama dopinga na zdravlje i integritet sporta
Širom svijeta dopinške kontrole ili testiranja sportaša odvijaju se u skladu s Kodeksom i Međunarodnim standardom za testiranje. Sportaši koji se natječu na međunarodnoj ili nacionalnoj razini mogu biti testirani bilo kad i bilo gdje. Posebno obučeni akreditirani kontrolori provode testiranja.
Antidopinške organizacije planiraju raspodjelu testova i određuju broj uzoraka za svaki sport ili disciplinu potrebnih za efikasno otkrivanje dopinga. Plan podrazumijeva testiranja na natjecanju, izvan natjecanja, a može sadržavati uzimanje uzoraka urina, kao i krvi. Testiranje na natjecanju znači razdoblje od 12 sati prije početka natjecanja pa do kraja natjecanja što podrazumijeva i proceduru prikupljanja uzoraka na tom natjecanju. Testiranje izvan natjecanja je bilo koje testiranje koje je provedeno izvan nekog sportskog događaja, što znači da sportaš može biti testiran bilo kad i bilo gdje.
Služba za antidoping Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) posvećena je zaštiti sporta od dopinga i promicanju zdravlja sportaša. Od 2019. godine, ova služba preuzela je sve odgovornosti u vezi s antidoping aktivnostima koje su ranije obavljali različiti zavodi. Njihova misija je održavanje sporta čistim i poštenim kroz sustavnu kontrolu i edukaciju o štetnosti dopinga.
Služba obavlja dopinške kontrole na natjecanjima i izvan njih, prati međunarodne standarde i surađuje s globalnim sportskim organizacijama. Također, pružaju edukacije i informiraju sportaše, trenere, i javnost o rizicima korištenja dopinga te promoviraju etičke vrijednosti u sportu.
Služba za antidoping HZJZ kroz svoje aktivnosti testiranja, edukacije, informiranja i istraživanja nastoji očuvati sportsku čestitost i zdravlje sportaša na nacionalnom i međunarodnom nivou, gradeći sportsku zajednicu temeljem poštenja, etike, stručnosti i kvalitete.
Provjerite svoje znanje o antidopingu
Zabavite se uz naš multimedijski antidopinški kviz
Odsjek za nacionalnu koordinaciju i međunarodnu suradnju
Odsjek za upravljanje rezultatima
Prijavite se na newsletter
Informacije iz područja antidopinga, 2 puta mjesečno
Popis lijekova koji sadrže tvari zabranjene Popisom
Riječ je o jednom od temelja za usklađenje borbe protiv dopinga u sportu u kojemu su precizirane tvari i metode koje su zabranjene u sportu te je jedan od osam međunarodnih standarda koji su obvezni za sve potpisnice Svjetskog antidopinškog kodeksa (Kodeks).
Da bi se tvar ili metoda dodala na Popis, mora se utvrditi da zadovoljava najmanje dva od sljedeća tri kriterija: 1. Ima potencijal poboljšanja sportske izvedbe 2. Predstavlja stvarni ili potencijalni zdravstveni rizik za sportaše 3. Nije u skladu s duhom sporta.
Popis se objavljuje tri mjeseca prije stupanja na snagu kako bi se sportaši, prateće osoblje sportaša i ostali dionici mogli upoznati s eventualnim izmjenama. U konačnici, sportaši su odgovorni za zabranjene tvari pronađene u njihovom tijelu i za zabranjene metode za koje je utvrđeno da su korištene.
Popis zabranjenih sredstava na hrvatskom jeziku koji stupa na snagu 1. siječnja 2025. godine možete preuzeti ovdje, a englesku verziju istog preuzmite ovdje.
Osim Popisa zabranjenih sredstava za 2025., radi potpunijih informacija za korisnike stranice, objavljujemo i sljedeća dva dokumenta s prijevodom na hrvatski, koje možete preuzeti na ovim poveznicama:
1 zabranjen ako mu je koncentracija u urinu veća od 150 mikrograma po mililitru
2 samo peroralni oblici (tablete; sirup)
3 samo peroralna i rektalna primjena (kapsule, pjena za rektum)
4 zabranjena je primjena kod muškog spola
5 zabranjen ako mu je koncentracija u urinu veća od 10 mikrograma po mililitru
Dodatna napomena: Sukladno članku 113. Zakona o lijekovima (Narodne novine, br. 76/13.) u Republici Hrvatskoj može biti u prometu samo onaj lijek koji ima odobrenje za stavljanje u promet koje je dala Agencija za lijekove i medicinske proizvode ili Europska komisija te lijek koji ima odobrenje za paralelni uvoz ili odobrenje za paralelni promet. Iznimno od ove odredbe, serija lijeka može biti u prometu najdulje 18 mjeseci nakon isteka ili ukidanja odobrenja za stavljanje u promet, ako joj prije ne istekne rok valjanosti.
Sportaši, posebice profesionalni sportaši, imaju povećane potrebe za energijom te za mikonutrijentima uslijed velikih tjelesnih napora.
Preporuča im se uravnotežena i izbalansirana prehrana, a sportašu koji uzima dodatke prehani s vitaminima ili mineralima po preporukama proizvođača, vjerojatno ne čini nikakvu štetu. Sportaš bi se uvijek trebao posavjetovati sa svojim nutricionistom ili drugim zdravstvenim djelatnikom o korištenju dodataka prehrani.
Lijekovi i dodaci prehrani regulirani su različitim zakonima, pravilnicima i uredbama te prolaze ispitivanja kvalitete i zdravstvene ispravnosti te određene uvjete stavljanja na tržište.
Kako bi sportaš postignuo maksimalne rezultate, a izbjegao nepovoljne događaje (pad na antidopinškoj kontroli) potreban je oprez prilikom uzimanja i lijekova i dodataka prehrani.
Kod lijekova su nepovoljni događaji/rizici reducirani zahvaljujući informiranosti o sastavu lijekova, jer je kontaminacija lijekova vrlo rijetka pojava, iako ne može niti ona biti isključena.
Značajna problematika mogu biti dodaci prehrani nabavljeni na „crnom tržištu“ ili putem Interneta, obično stavljeni na tržište bez ikakve kontrole. U njima se zbog neregulirane proizvodnje mogu naći tvari koje su zabranjene Popisom zabranjenih sredstava WADA-e (eng. Prohibited List), kao što su na primjer stimulansi, faktori rasta i anaboličke tvari. To bi u praksi značilo da se u dodacima prehrani kupljenim sumnjivim, ilegalnim kanalima, mogu naći manja ili veća odstupanja u odnosu na deklarirane tvari na deklaraciji proizvoda, a također i moguća prisutnost tvari koje se ne nalaze na deklaraciji proizvoda. Razloga je mnogo, a jedan je namjera proizvođača da dodatkom određenih tvari osigura dodatan učinak na organizam korisnika proizvoda (sportaša), s ciljem da sportaš „osjeti učinak“. Ne treba posebno isticati da je ovo značajan rizik za sportaše jer se radi o mogućem utjecaju na njihovu karijeru uslijed nalaza zabranjenih tvari u njihovim uzorcima (‘pad na dopinškom testiranju’).
S obzirom na navedeno, rizik od uzimanja pogrešno označenih i nelegano nabavljenih suplemenata stvarna je prijetnja karijerama mnogih sportaša.
Stoga, ukoliko imate potrebe za korištenjem dodataka prehrani, obavezno se konzultirajte se s nutricionistima, liječnicima i sa svojim timom, čak i za dodatke prehrani kupljenim legalnim putem. „Crno tržište“ izbjegavajte!
Ne postoji nerizičan način za odabir suplementa koje koriste sportaši. Jedini način za nulti rizik od pozitivnog dopinškog testa je taj da se ne koriste sumnjivi dodaci prehrani ili da se koriste proizvodi na kojima je jasno naznačeno da ne sadrže dopinške tvari.
Ako se odlučite za konzumiranje dodataka prehrani, prije uzimanja raspitajte se o porijeklu dodatka, tko vam ga je kupio i za koju namjenu ga koristite.
U svijetu borbe protiv dopinga u sportu primjenjuje se princip stroge odgovornost i sportaši su odgovorni za sve ono što se otkrije u njihovom organizmu.
Da napomenemo, obraćamo se isključivo sportskoj populaciji koja ima obvezu pristupiti dopinškom testiranju.
Odgovornost dopinškog rezultata je vaša!
Najčešća pitanja
Koja su razdoblja ispiranja za glukokortikoide i kada podnijeti zahtjev za TUE?
Glukokortikoidi se ponekad moraju davati sportašima iz medicinskih razloga kao što je liječenje upalnih stanja i sportskih ozljeda. Svi glukokortikoidi su zabranjeni tijekom razdoblja natjecanja kada se daju bilo kojim injektabilnim, oralnim [uključujući oromukoznim (npr. bukalnim, gingivalnim, sublingvalnim)] ili rektalnim putem. To uključuje sve lokalne injekcije kao što su intraartikularne i peritendinozne injekcije. Razdoblje unutar natjecanja počinje u 23:59 na dan prije natjecanja do završetka natjecanja i procesa prikupljanja uzoraka koji se odnosi na natjecanje.
NAČIN PRIMJENE:
Oralna primjena – za se glukokortikoide vrijeme ispiranja je 3 dana – osim; triamcinolona i triamcinolona acetonida za koje je potrebno vrijeme ispiranja od deset (10) dana.
Intramuskularna primjena – za betametazon, deksametazon, metilprednizolon vrijeme ispiranja je pet (5) dana; za prednizolon i prednizon vrijeme ispiranja je deset (10) dana, a za triamcinolon acetonid šezdeset (60) dana.
Lokalno injektiranje (uključujući periartikularno, intraartikularno, peritendinozno i intratendinozno) – za se glukokortikoide vrijeme ispiranja je tri (3) dana, osim prednizolona, prednizona, triamcinolona acetonida i triamcinolona heksacetonida za koje potrebno vrijeme ispiranja od deset (10) dana.
Rektalna primjena – za se glukokortikoide vrijeme ispiranja je tri (3 dana), osim; triamcinolona diacetata i triamcinolona acetonida za koje je potrebno vrijeme ispiranja deset (10) dana.
Kada podnijeti zahtjev za TUE TIJEKOM NATJECATELJSKOG PERIODA?
Ako se glukokortikoid primjenjuje kao injekcija, oralno ili rektalno tijekom razdoblja natjecanja, sportaš mora podnijeti zahtjev za TUE.
• TIJEKOM PERIODA ISPIRANJA
Ako se glukokortikoid daje tijekom razdoblja izvan natjecanja, ali će se natjecanje dogoditi unutar razdoblja ispiranja, treba slijediti sljedeći postupak: Ispunite odgovarajuću medicinsku dokumentaciju u vrijeme primjene kako biste uključili: povijest, fizički pregled, dijagnozu, klinička ispitivanja, naziv lijeka, dozu, način primjene i trajanje liječenja. TUE nije potrebno podnijeti ako se glukokortikoid daje u razdoblju izvan natjecanja, a vrijeme natjecanja pada izvan razdoblja ispiranja. Ako se nakon dopinške kontrole prijavi nepovoljan nalaz analize sportaševa uzorka, uz medicinsku dokumentaciju mora se dostaviti retroaktivni TUE.
Kakav je status pripravaka izvedenih od trombocita (npr. PRP i PRF)?
Pripravci dobiveni trombocitima kao što su plazma bogata trombocitima (PRP) i fibrin bogati trombocitima (PRF) nisu zabranjeni. Unatoč prisutnosti nekih faktora rasta pripravci dobiveni od trombocita uklonjeni su s Popisa zabranjenih sredstava jer studije ne pokazuju nikakvo poboljšanje učinkovitosti osim potencijalnog terapeutskog učinka. Imajte na umu da pojedinačni čimbenici rasta iz bilo kojeg drugog izvora ostaju zabranjeni pod S.2.
Kakav je status plazmafereze?
Od 1. siječnja 2024. plazmafereza više nije zabranjena darivateljima kada se provodi u registriranom centru za donacije. Tijekom procesa plazmafereze zdravi darivatelji se spajaju na aparat za plazmaferezu, koji izvlači sve komponente krvi, a plazmu ili komponente plazme odvaja od krvnih stanica. Nakon odvajanja, krvne stanice se ponovno uvode s normalnom fiziološkom otopinom (otopina NaCl) u krvožilni sustav darivatelja. Plazma ili komponente plazme mogu se zatim koristiti za različite medicinske tretmane.
Je li intravenska laserska terapija zabranjena?
Intravenozna laserska terapija zabranjena je pod M1.3 kako je definirano u “Svakom obliku intravaskularne manipulacije krvi…”
Kakav je status metilheksanamina (MHA)?
MHA je poznat pod mnogim različitim imenima, uključujući, ali ne ograničavajući se na: dimetilamilamin, 1,3-dimetilamilamin, dimetilpentilamin, metilheksamin, metilheksanamin, 1,3-dimetilpentilamin. Zabranjen je tijekom natjecanja samo kao određeni stimulans prema kategoriji S6.B. MHA je stimulans koji se prodavao kao lijek do ranih 1970-ih, ali se više ne koristi za liječenje. MHA je trenutno uključen kao sastavni dio nekih dodataka prehrani koji se danas prodaju, uključujući i putem interneta.
Kakav je status pseudoefedrina?
Pseudoefedrin je specificirani stimulans zabranjen tijekom natjecanja pri koncentraciji u urinu većoj od 150 µg/mL.
Ova se odluka temeljila na rezultatima studija kontroliranog izlučivanja, kao i na znanstvenoj literaturi koja ukazuje da samo visoke doze pseudoefedrina poboljšavaju sportske rezultate. S obzirom na široku dostupnost pseudoefedrina, posebno kao komponente višesastojnih tretmana za prehladu i gripu, sportašima i njihovom pomoćnom osoblju treba savjetovati sljedeće.
Sportaši bi trebali prestati uzimati lijekove koji sadrže pseudoefedrin najmanje 24 sata prije početka razdoblja unutar natjecanja (tj. počevši od 23:59 na dan prije natjecanja u kojem sportaš treba sudjelovati, osim ako WADA nije odobrila drugačije razdoblje za određeni sport). Za terapijske primjene tijekom razdoblja ntjecanja (na natjecanju, op.a.), razmotrite upotrebu alternativnih dopuštenih lijekova u dogovoru s liječnikom ili podnesite zahtjev za terapijsko izuzeće za upotrebu pseudoefedrina u terapijske svrhe.
Koncentracija u urinu veća od 150 µg/mL može se postići (rijetko, ali moguće) kod nekih pojedinaca unutar 6-20 sati od uzimanja nekih dugodjelujućih terapijskih formulacija.
Granična koncentracija u sportaševu uzorku od 150 µg/mL utvrđena je na temelju uzimanja terapijskih doza pseudoefedrina definiranih kao najveća dnevna doza od 240 mg pseudoefedrina koja se uzima kao:
četiri dnevne oralne primjene (jedna svakih 4-6 sati) pripravka od 60 mg (ili 2 x 30 mg) s trenutnim oslobađanjem (tj. tableta, kapsula ili tekućina) ili
dvije dnevne primjene (jedna svakih 12 sati) pripravka s produljenim oslobađanjem od 120 mg
jedna dnevna primjena pripravka s produljenim oslobađanjem od 240 mg.
Na primjer, jedna dnevna doza od 3 tablete od 60 mg s trenutnim oslobađanjem bila bi supraterapijska doza koja može dovesti do nepovoljnog analitičkog nalaza.
Kakav je status klenbuterola?
Klenbuterol je anabolički agens koji je zabranjen u svakom trenutku (tj. i na i izvan natjecanja). Ne postoji granični prag ispod kojeg ova tvar nije zabranjena. Moguće je da pod određenim okolnostima prisutnost niske razine klenbuterola u uzorku sportaša može biti rezultat kontaminacije hrane. U tom smislu WADA je 1. lipnja 2019. objavila Obavijest dionika o kontaminaciji mesa. Međutim, svaki je slučaj drugačiji i sve aspekte i kontekst slučaja treba uzeti u obzir tijekom procesa upravljanja rezultatima. Prema Svjetskom antidopinškom kodeksu, sportaš ima priliku objasniti kako je zabranjena tvar ušla u njegovo/njezino tijelo tijekom obrade rezultata i/ili faze saslušanja njihovog slučaja. WADA blisko surađuje s određenim zemljama, međunarodnim savezima i organizatorima događaja kako bi pomogla smanjiti rizik od kontaminacije mesa. Kontaminacija hrane kao javnozdravstveni problem prvenstveno je stvar koju vlade trebaju riješiti.
Što je 'određena' tvar ili metoda?
Trebalo bi biti jasno da su sve tvari ili metode na Popisu zabranjenih sredstava zabranjene. Potklasifikacija u “Specificirani” ili “Nespecificirani” važna je samo u postupku sankcioniranja. “Određena tvar ili metoda” je ona koja potencijalno dopušta, pod definiranim uvjetima, veće smanjenje sankcije kada je sportaš pozitivan na tu određenu tvar. Svrha potklasifikacija “Specificirano” ili “Nespecificirano” na Popisu zabranjenih sredstva je priznati da je moguće da tvar nenamjerno uđe u tijelo sportaša te iz tog razloga omogući sudu više fleksibilnosti pri donošenju odluke o sankcioniranju. Od 1. siječnja 2021., M2.2 (intravenske infuzije i/ili injekcije veće od ukupno 100 mL u razdoblju od 12 sati) sada su klasificirane kao “Specificirana metoda” na temelju novouvedenog članka 4.2.2 u Kodeksa iz 2021., koji omogućuje prepoznavanje zabranjene metode kao “Specificirane”. To znači da sportaš može dobiti smanjenu kaznu ako se dokaže da ova metoda nije korištena u svrhu dopinga. “Specificirane” tvari ili metode nisu nužno manje učinkovita sredstva za doping od “nespecificiranih”, niti oslobađaju sportaše pravila stroge odgovornosti koje ih čini odgovornima za sve tvari koje uđu u njihovo tijelo.
Kakav je status kolostruma?
Kolostrum nije izričito zabranjen, no može sadržavati faktore rasta koji su zabranjeni i mogu utjecati na ishod antidopinških testova. Stoga WADA ne preporučuje uzimanje ovog proizvoda.
Kakav je status manitola koji se koristi inhalacijom?
Manitol je zabranjen samo kada se daje intravenozno.
Jesu li kapi za oči koje sadrže brinzolamid ili dorzolamid zabranjene?
Inhibitori karboanhidraze dorzolamid i brinzolamid, kada se primjenjuju lokalno u oko, nisu zabranjeni. Obrazloženje iza ove iznimke je da ovi lijekovi nemaju diuretski učinak kada se primjenjuju lokalno.
Kakav je status kapi za oči koje sadrže beta-blokatore?
Kapi za oči koje sadrže beta-blokatore zabranjene su u određenim sportovima prema odjeljku P1 jer oftalmološka primjena beta-blokatora rezultira sistemskim koncentracijama lijekova sličnim onima kada se lijek uzima oralno.
Što je kanabinoid?
Kanabinoid je spoj koji proizvodi biljka kanabis (marihuana) ili sintetiziran kao kemikalija (sintetski kanabinoid). Od više od 100 kanabinoida u biljci, delta-9-tetrahidrokanabinol (THC) je glavni psihoaktivni spoj koji mijenja um ili ponašanje. Ostali kanabinoidi uključuju kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN) i kanabigerol (CBG). Od sredine 2000-ih mnogi različiti sintetski kanabinoidi proizvedeni su u ilegalnim laboratorijima i prodani kao lijekovi za oponašanje učinaka THC-a.
Koji su kanabinoidi zabranjeni?
Svi prirodni i sintetski kanabinoidi su zabranjeni osim kanabidiola (CBD). Kanabis, hašiš i marihuana su zabranjeni. Proizvodi, uključujući hranu i piće, koji sadrže kanabinoide, također su zabranjeni. Svi sintetski kanabinoidi koji oponašaju učinke THC-a su zabranjeni.
Je li kanabidiol (CBD) ulje zabranjeno?
CBD nije zabranjen; međutim, sportaši bi trebali biti svjesni da neka CBD ulja i tinkture ekstrahirane iz biljaka kanabisa također mogu sadržavati THC i druge kanabinoide koji mogu rezultirati pozitivnim testom na zabranjeni kanabinoid.
Kakav je status intravenskih injekcija ili infuzija kao dijela medicinskog postupka?
Intravenske infuzije ili injekcije nisu zabranjene ako su zakonito primljene tijekom bolničkog liječenja, kirurškog zahvata ili kliničkog ispitivanja ili ako ne prelaze 100 ml u razdoblju od 12 sati. U suprotnom – potrebno je terapijsko izuzeće.
Zašto su intravenske injekcije ili infuzije zabranjene?
Namjera odjeljka M2.2 je zabraniti hemodiluciju i prekomjernu hidraciju putem intravenske infuzije. Intravenozna infuzija definira se kao davanje tekućine kroz venu pomoću igle ili sličnog. Za legitimnu medicinsku upotrebu intravenskih infuzija možda neće biti potrebno terpijsko izuzeće u određenim okruženjima (bolničko liječenje, kirurški zahvati ili klinička ispitivanja). U drugim situacijama, kao što je trauma sa ili bez gubitka krvi, teška dehidracija, nesavladivo povraćanje, sportaš bi trebao dobiti odgovarajući tretman i podnijeti zahtjev za retroaktivni TUE čim to bude razumno. Injekcije običnom “štrcaljkom” nisu zabranjene kao metoda ako ubrizgana tvar nije zabranjena i ako volumen ne prelazi 100 mL svakih 12 sati.
Općenito, intravenske infuzije ili injekcije nisu zabranjene ako su zakonito primljene tijekom bolničkog liječenja, kirurškog zahvata ili kliničkog ispitivanja ili ako ne prelaze 100 ml u razdoblju od 12 sati. U suprotnom im je potrebno izuzeće za terapeutsku uporabu.
Koja je razlika između "isporučene" i "odmjerene" doze iz mog inhalatora za astmu?
Za beta-2-agoniste, dane BILO KOJIM uređajem, količina lijeka može se izraziti na dva načina: 1. Odmjerena doza – količina ljekovite tvari sadržana u uređaju za isporuku (inhalator) 2. Isporučena doza – količina lijeka koja je dostupna plućima; isporučeno iz usnika uređaja za inhalaciju. Popis zabranjenih sredstava odnosi se na isporučenu dozu za formoterol i izmjerenu dozu za salbutamol, salmeterol i vilanterol kako bi odražavao najuobičajenije prakse označavanja diljem svijeta. Konvencija označavanja inhalatora za astmu može se razlikovati od zemlje do zemlje. Kako biste odredili isporučenu dozu proizvoda u određenoj zemlji, pročitajte popratnu medicinsku literaturu i oznake uređaja za inhalaciju koji koristite. Imajte na umu da postoji mnogo različitih vrsta inhalatora; Metered Dose Inhaler (MDI), tj. “puffer” je jedna vrsta. Ostali uređaji za isporuku uključuju, ali nisu ograničeni na: Diskus, Turbuhalers, Ellipta, Aerolizer, Genuair.
Kakav je status vitamina B12, budući da sadrži kobalt?
Vitamin B12 (cijanokobalamin) nije zabranjen jer prisutni kobalt nema iste učinke kao elementarni kobalt ili soli kobalta. Osim toga, količina kobalta koja se prirodno nalazi u hrani nije značajna i ne bi bila dovoljna da djeluje kao dopinško sredstvo. Međutim, ako dodatak prehrani uključuje kobalt, na primjer anorganski kobalt ili kobaltove soli, tada bi se smatrao zabranjenim
Zašto alkohol više nije zabranjen?
Na snazi od 1. siječnja 2018., a nakon pažljivog razmatranja i opsežnih konzultacija, alkohol je isključen s popisa zabranjenih tvari. Namjera ove promjene nije ugroziti integritet ili sigurnost bilo kojeg sporta u kojem je konzumacija alkohola zabrinjavajuća, već podržati drugačiji način provođenja zabrane konzumacije alkohola u tim sportovima. Međunarodne federacije (IF) na koje se odnosi ova promjena bile su upozorene dovoljno unaprijed kako bi izmijenile svoja pravila i uspostavile protokole za testiranje na alkohol i odgovarajuće sankcionirale sportaše koji se ne pridržavaju pravila svog sporta. Kontrola procesa omogućit će IF-u veću fleksibilnost u primjeni pravila ili pragova prema njihovom mišljenju. Nacionalne organizacije za borbu protiv dopinga više nisu obvezne provoditi testove, ali mogu pomoći IF-u i nacionalnim savezima kada je to potrebno.
Glavne izmjene za 2025. uključuju sljedeće:
Intervali doziranja formoterola su promijenjeni iako najveća dnevna doza ostaje ista.
Darivanje krvi i krvnih sastojaka, uključujući aferezu, više nije zabranjeno ako se provodi u ovlaštenom centru za prikupljanje.
Hidrafinil je sada klasificiran kao nespecificirani stimulans.
Midodrin i tezofensin dodani su kao primjeri specificiranih stimulansa.
Pojašnjeno je da guanfacin nije zabranjena tvar.
Beta-blokatori više nisu zabranjeni ni u jednoj disciplini skijanja i bordanja.
Treba napomenuti da sportaši koji imaju legitiman medicinski razlog za korištenje zabranjene tvari ili metode koja se nalazi na ovom Popisu mogu podnijeti zahtjev za terapijsko izuzeće (TUE) kako bi se utvrdilo ispunjavaju li kriterije navedene u Međunarodnom standardu za TUE (ISTUE).
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku
Sportaša (furosemid)
2.1
2 godine
06/12/2022
05/12/2024
Semren Josip Sport: obaranje ruke
Zabrana sudjelovanja tijekom razdoblja nepodobnosti ili privremene suspenzije
10.14.1
1 godine
06/12/2024
05/12/2025
Graberski Armin Sport: bodybuilding
Sportaševo izbjegavanje ili odbijanje davanja uzorka ili nepodvrgavanje prikupljanju uzorka
2.3
4 godine
12/04/2022
11/04/2026
Vuica Danijel Sport: bodybuilding
Sportaševo izbjegavanje ili odbijanje davanja uzorka ili nepodvrgavanje prikupljanju uzorka
2.3
4 godine
03/05/2022
02/05/2026
Živković Ante Sport: kickboxing
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportaša (dehidroklormetiltestosteron)
2.1
4 godine
14/06/2022
13/06/2026
Sabljak Marko Sport: bodybuilding
Sportaševo izbjegavanje ili odbijanje davanja uzorka ili nepodvrgavanje prikupljanju uzorka
2.3
4 godine
10/11/2022
09/11/2026
Đurđević Vlasta Sport: bodybuilding
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportaša (drostanolon)
2.1
4 godine
28/12/2022
27/12/2026
Zadković Aleksandra Sport: bodybuilding
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportaša (metenolon)
2.1
4 godine
28/12/2022
27/12/2026
Šorman Luka Sport: atletika
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportaša (kokain)
2.1
4 godine
07/04/2023
06/04/2027
Bajin Saskia Romina Sport: boks
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportaša (furosemid)
2.1
4 godine
27/05/2024
26/05/2028
Kranjec Tomislav Sport: savate
Prisutnost zabranjene tvari ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportaša (furosemid)
2.1
2 godine
12/09/2024
11/09/2026
Maat Christian Sport: bodybuilding
Zabrana sudjelovanja tijekom razdoblja nepodobnosti ili privremene suspenzije
10.14.1
4 godine
18/10/2022
17/10/2026
Podaci o lokaciji (Whereabouts)
Sportaši koji su uključeni u “skupinu određenu za testiranje” moraju redovito dostavljati informacije o svom kretanju. Tu skupinu određuju nacionalne antidopinške organizacije ili međunarodne sportske federacije. Ovi podaci se dostavljaju kako bi se olakšalo provođenje dopinških testova izvan natjecanja.
Podaci koje sportaši trebaju poslati uključuju:
Kontakt informacije.
Adresu gdje borave.
Redovne aktivnosti (npr. treninzi, natjecanja).
Posebno važno: za svaki dan u sljedeća tri mjeseca, sportaš mora navesti točno vrijeme od 60 minuta (u periodu od 05:00 do 23:00) kada će biti na točnoj lokaciji.
Sportaši moraju dostavljati ove podatke četiri puta godišnje, što znači da moraju predati informacije za tri mjeseca unaprijed. Podaci su strogo povjerljivi i koriste se samo za organizaciju testiranja.
Kako bi se izbjegle sankcije, važno je da podaci budu točni i dostavljeni na vrijeme. Sportaši mogu tražiti pomoć trenera ili druge osobe pri popunjavanju podataka, ali su sami odgovorni za njihovo slanje. Ako se podaci ne pošalju točno i na vrijeme, sportaš može snositi posljedice, čak i ako tvrdi da je zadatak prepustio nekom drugom.
Sportaši iz “skupine određene za testiranje” moraju dostaviti svoje podatke o lokaciji putem sustava ADAMS.
Podaci o lokaciji su podaci o kretanju sportaša koje moraju slati oni sportaši koji su od strane nacionalne organizacije za borbu protiv dopinga ili međunarodnog saveza uvršteni u skupinu određenu za testiranje. Time sportaši ispunjavaju svoje obveze iz Kodeksa, Međunarodnog standarda za testiranje i Pravilnika za borbu protiv dopinga HZJZ-a.
Zašto su podaci o lokaciji važni za čist sport?
Testiranja izvan natjecanja mogu se provoditi bez prethodne najave, pa su jedno od najmoćnijih oruđa u borbi protiv dopinga. Uspješnom provedbom testiranja izvan natjecanja jača se povjerenje sportaša i šire javnosti u sport bez dopinga. Podaci o lokaciji služe lakšem testiranju sportaša izvan natjecanja. Točni podaci o lokaciji su ključna karika u provedbi uspješnih antidopinškog programa.
Tko mora slati podatke o lokaciji?
Sportaši koje je HZJZ pismeno obavijestio o uključivanju u Skupinu određenu za testiranje HZJZ dužni su slati podatke o lokaciji. Sportaši svoje podatke o lokaciji moraju slati putem sustava ADAMS.
Koje podatke sam dužan slati?
Sportaši su dužni slati svoje osobne podatke (adresa, kontaktni podaci, itd.). Uz to su dužni slati i podatke o svojim redovnim aktivnostima (treninzi, natjecanja, itd.) i boravištu kojima moraju popuniti tromjesečni kalendar. Sportaši su dužni odrediti i u tromjesečni raspored upisati i lokaciju na kojoj će se nalaziti 60 minuta (između 05 i 23 sata), za svaki dan u sljedeća tri mjeseca.
Što je to razdoblje od 60 minuta?
Svaki sportaš koji je dužan slati podatke o lokaciji mora za svaki dan u narednom tromjesečju upisati razdoblje od 60 minuta (između 05 i 23 sata) tijekom kojeg će biti dostupan dopinškim kontrolorima za testiranje. Dužan je upisati i lokaciju na kojoj će se nalaziti tijekom tih 60 minuta. Primjer: Home 6.00-7.00 (Home predstavlja oznaku za kućnu adresu, znači športaš će se između 6.00 i 7.00 sati nalaziti kod kuće).
Zašto HZTA traži Vaše podatke o lokaciji?
Podaci o lokaciji služe lakšem testiranju sportaša izvan natjecanja. Podaci koje sportaši dostave koriste se isključivo u svrhu organiziranja testiranja od strane HZJZ ili od strane antidopinške organizacije.
Kako šaljem podatke O LOKACIJI?
Sportaši koji se nalaze u Skupini određenoj za testiranje HZJZ dužni su svoje podatke o lokaciji slati putem ADAMS sustava podataka.
Što ako u vrijeme DOSTAVLJANJA PODATAKA O LOKACIJI ne znam točnu lokaciju na kojoj ću se nalaziti, npr. idem na putovanje?
Morate navesti lokaciju za svaki dan u sljedećem tromjesečju, kao i razdoblje i lokaciju za 60 minuta tijekom kojeg ste dostupni za testiranje. Ukoliko dođe do promjena uvijek ih možete naknadno upisati putem ADAMS-a.
Do kada moram DOSTAVITI promijenjene (nove) podatke?
Morate ih dostaviti čim saznate za promjenu. U svakom slučaju ih morate poslati prije vremena na koje se odnose.
Što ako ne DOSTAVIM podatke O LOKACIJI ili POŠALJEM POGREŠNE ILI NEPOTPUNE PODATKE?
Važno je da podatke o lokaciji dostavite do odgovarajućeg datuma. Ukoliko to bez opravdanog razloga ne učinite, to će predstavljati propust u dostavljanju podataka o lokaciji. Prema antidopinškim pravilima nedostupnost za testiranje, bez opravdanog razloga, u razdoblju od 60 minuta koje je sportaš naveo u svojim podacima o lokaciji, povlači za sobom propušteno testiranje. Ukoliko sportaš počini tri propusta u dostavljanju podataka i/ili propuštena testiranja u razdoblju od 12 mjeseci, to čini prekršaj prema antidopinškim pravilima Pravilnika za borbu protiv dopinga prema odredbi 10.3.2.
Za više informacija, molim vas da nas kontaktirate:
Savjetovalište za antidoping djeluje u sklopu Službe za antidoping s ciljem osiguranja stručne savjetodavne podrške iz područja antidopinga.
Savjetovalište pruža usluge sportašima u natjecateljskom i rekreativnom sportu, medicinskom osoblju sportskih saveza i klubova, specijalistima medicine rada i sporta, liječnicima drugih specijalnosti uključenih u liječenje sportaša, sportskim djelatnicima i drugim osobama iz svijeta sporta.
Usluge Savjetovališta uključuju:
savjetovanje u vezi uzimanja/primjene lijekova i/ili postupaka (metoda) kod sportaša
savjetovanje u vezi farmakodinamskih i farmakokinetskih svojstava lijeka u odnosu na sportsku aktivnost
savjetovanje u vezi tvari zabranjenih u sportu
savjetovanje u vezi dodataka prehrani
edukaciju liječnika koji sudjeluju u liječenju sportaša putem trajne izobrazbe u suradnji s Hrvatskom liječničkom komorom i Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu
usmjeravanje programa dodatnog testiranja ili dodatnog longitudinalnog praćenja sportaša na području primjene androgenih anaboličkih tvari, te hematološkog dopinga
savjetovanje u vezi terapijskih izuzeća
pregled medicinske dokumentacije radi ishođenja terapijskih izuzeća
preporučivanje dijagnostičkog postupka u smislu reevaulacije postojeće dijagnoze
konzilijarnu suradnju s liječnicima drugih profila u vezi farmakoterapije sportaša
Kontaktirajte savjetovalište
Savjetovalište o antidopingu
Ako nam se želite obratiti putem maila ili telefona:
Mara Flora Runjić, dr. med,
viša stručna savjetnica, voditeljica Savjetovališta za antidoping
NAPOMENA: Tajnost i povjerljivost podataka regulirana je zakonom (liječnička tajna), kodeksom medicinske etike i deontologije. Sve informacije koje savjetnik-liječnik i svi ostali članovi tima saznaju tijekom rada u savjetovalištu povjerljive su prirode i profesionalna tajna. Dokumentacija i svi podaci čuvaju se na odgovarajućim zaštićenim mjestima s ograničenim pristupom (pristup i korištenje isključivo za ovlaštene osobe). Podaci o korisnicima koriste se isključivo za potrebe evidencije savjetovanja, ne radi se prikupljanje ni obrada osobnih informacija, niti se navedeni podatci prosljeđuju trećim stranama.
Najčešća pitanja
ŠTO JE TERAPIJSKO IZUZEĆE (TUE)?
Sportaši mogu biti bolesni ili imati medicinska stanja koja zahtijevaju uzimanje određenih lijekova ili podvrgavanje određenim metodama liječenja. Ako je lijek ili metoda koju sportaš treba uzimati uključen u Popis zabranjenih sredstava Svjetske antidopinške agencije (WADA) tada će se trebati prijaviti za terapijsko izuzeće (TUE). Ono omogućuje sportašu da koristi zabranjenu tvar ili metodu zabranjenu Popisom, ali samo ako nisu dostupni razumni alternativni lijekovi koji ne sadrže zabranjene tvari.
TUE omogućava sportašima koji imaju dijagnosticirano zdravstveno stanje da se nastave baviti sportom na način koji i dalje štiti prava svih sportaša na čist sport.
KRITERIJI ZA ODOBRAVANJE TERAPIJSKOG IZUZEĆA
<strong>“Sportašu se može odobriti terapijsko izuzeće ako (i samo ako) može dokazati, u razmjeru vjerojatnosti, da su ispunjeni sljedeći uvjeti:”</strong>
Sva četiri navedena kriterija moraju biti zadovoljena kako bi se dobilo terapijsko izuzeće (za više detalja možete pogledati članak 4.2 Međunarodnog standarda za terapijska izuzeća: <a href=”https://antidoping-hzta.hr/wp-content/uploads/2023/01/Me%C4%91unarodni-standard-za-terapijska-izuze%C4%87a-2023-finalno.pdf” target=”_blank” rel=”noopener”>Međunarodni standard za terapijska izuzeća)</a>:
<ul>
<li>Sportaš ima jasno dijagnosticirano medicinsko stanje koje zahtijeva liječenje korištenjem zabranjene tvari ili metode</li>
<li>Terapijska primjena navedene tvari vrlo vjerojatno neće dovesti do značajnog povećanja sportske izvedbe, osim onog koje se očekuje u okviru povratka u normalno stanje zdravlja sportaša</li>
<li>Nema opravdane terapijske alternative za korištenje zabranjene tvari ili metode</li>
<li>Potreba za primjenom zabranjene tvari ili metode nije posljedica prethodnog uzimanja (bez TUE-a) tvari ili metode koje su bile zabranjene u vrijeme uzimanja.</li>
</ul>
Prijave za TUE pregledava skupina medicinskih stručnjaka, Povjerenstvo za TUE (TUEC) koje može dati takvo odobrenje.
TKO MOŽE PODNIJETI PRIJAVU ZA TERAPIJSKO IZUZEĆE
Sportaši koji podliježu dopinškoj kontroli trebaju imati odobreni TUE kao bi mogli koristiti zabranjenu tvar ili metodu za dijagnosticirano medicinsko stanje.
Najprije trebate provjeriti da li je lijek ili metoda koju namjeravate koristiti zabranjena prema Popisu zabranjenih sredstava.
Kao sportaš imate odgovornost prema Kodeksu WADA-e i Međunarodnom standardu za terapijska izuzeća da obavijestite svog liječnika da ste sportaš koji je podložan dopinškoj kontroli, a liječnik bi trebao provjeriti Popis zabranjenih sredstava kad god vam propisuje lijek / metodu. Ako je tvar / metoda zabranjena, provjerite sa svojim liječnikom / liječnicima postoje li alternativni načini liječenja koji nisu zabranjeni. Ako ne, morate podnijeti prijavu za TUE.
Nadalje, provjerite svoju razinu natjecanja (međunarodna ili nacionalna razina) kako biste utvrdili kojoj organizaciji i kada trebate podnijeti prijavu za TUE.
Ako ste sportaš nacionalne razine trebate unaprijed prije korištenja zabranjenog lijeka ili metode zatražiti terapijsko izuzeće od Službe za antidoping HZJZ-a, čim se ukaže potreba za korištenjem takvih lijekova ili metoda, osim u hitnim slučajevima ili nekim izvanrednim okolnostima. Za pitanja terapijskog izuzeća kontaktirajte <strong>Službu za antidoping HZJZ-a</strong> na <a href=”mailto:tue@hzjz.hr”>tue@hzjz.hr</a> . U slučaju nedoumica oko definicije sportaša nacionalne razine, posjetite <a href=”https://antidoping-hzta.hr/definicija-sportasa-nacionalne-razine/”>https://antidoping-hzta.hr/definicija-sportasa-nacionalne-razine/</a>
Za tvari koje su zabranjene samo na natjecanju, trebate podnijeti zahtjev za TUE najmanje 30 dana prije Vašeg sljedećeg natjecanja.
Ako ste sportaš rangiran niže od nacionalne razine tada možete prijaviti retroaktivno TUE nakon što ste bili testirani na dopinškoj kontroli od strane Službe za antidoping HZJZ-a ili druge antidopinške organizacije (ADO).
<strong>Važna napomena:</strong>
Terapijsko izuzeće koje odobri Povjerenstvo za TUE Službe za antidoping HZJZ-a valjano je samo na nacionalnoj razini. Ako jeste ili postanete sportaš međunarodnog ranga, ili se natječete na velikom sportskom događaju, to terapijsko izuzeće neće biti valjano osim ako ga prizna odgovarajući Međunarodni savez (IF) ili Organizator velikog sportskog natjecanja (MEO). Vaša je odgovornost provjeriti da li je TUE odobren od Povjerenstvo za TUE Službe za antidoping HZJZ-a priznat od odgovarajućeg Međunarodnog saveza (IF) ili Organizatora velikog sportskog natjecanja (MEO) bez podnošenja zahtjeva za priznanjem.
Služba za antidoping HZJZ-a može Vam pomoći oko ispunjavanja zahtjeva za prijavu terapijskog izuzeća, te, ako to bude potrebno, u postupku podnošenja zahtjeva Međunarodnom savezu radi priznanja terapijskog izuzeća prethodno odobrenog od Povjerenstvo za TUE Službe za antidoping HZJZ-a. Za detaljnije informacije možete nas kontaktirati na <a href=”mailto:tue@hzjz.hr”>tue@hzjz.hr</a>.
KAKO PODNIJETI ZAHTJEV ZA TUE SLUŽBI ZA ANTIDOPING HZJZ-A?
Opcija 1. (preferirani način)
Najprije preuzmite obrazac za TUE pripremljen u PDF formatu u linku ispod:
HZJZ obrazac TUE
U preuzetom obrascu za TUE sportaš popunjava dijelove 1, 2, 3 i 7, a liječnik dijelove 4, 5 i 6. Kod ručnog ispunjavanja obrasca, potrebno je radi bolje čitljivosti koristiti štampana slova. Obrazac je također moguće ispuniti na računalu te ga potom ispisati i vlastoručno potpisati. Ako imate registriran elektronski potpis, možete ga unijeti u polje za potpis putem računala, bez potrebe za ispisom obrasca. Uz potpuno i pažljivo popunjen i potpisan obrazac potrebno je priložiti kompletnu medicinsku dokumentaciju vezanu uz medicinsko stanje zbog kojeg tražite TUE. Zadnji nalaz medicinske dokumentacije koju predajete u zahtjevu za TUE ne smije biti stariji od 12 mjeseci. Navedenu dokumentaciju možete nam dostaviti na jedan od sljedećih načina:
putem sigurnog TUE portala*
preporučenom poštom s obaveznom naznakom na omotnici ‘Za TUE Povjerenstvo’
osobnom predajom Službi za antidoping HZJZ-a na adresi Borongajska 83G u vremenu od 8-14h, u zatvorenoj omotnici i s obaveznom naznakom ‘Za TUE Povjerenstvo’.
Služba za antidoping HZJZ-a iz praktičnih i sigurnosnih razloga zaštite osobnih i medicinskih podataka preporučuje gore navedene načine predaje zahtjeva za terapijsko izuzeće. Ne preporučuje se slanje zahtjeva običnom elektronskom poštom, nego radije putem ‘Sigurnog TUE portala’
*PRIJAVA PUTEM SIGURNOG TUE PORTALA
Ovaj način prijave za TUE osigurava jednostavnu i sigurnu predaju zahtjeva i pripadajuće medicinske dokumentacije elektronskim putem, pružajući pritom najveću moguću zaštitu osobnih i povjerljivih informacija. Prilikom prijave putem sigurnog TUE portala od prijavitelja će se tražiti:
upis e-mail adrese radi daljnje komunikacije (npr. potvrda zaprimljenog zahtjeva ili traženje dodatnih informacija)
prilaganje skeniranog (ispunjenog i potpisanog) zahtjeva za TUE i pripadajuće medicinske dokumentacije.
MOGU LI DOBITI RETROAKTIVNO TERAPIJSKO IZUZEĆE?
Postoje dva načina za odobravanje TUE-a: unaprijed i retroaktivno. Retroaktivna terapijska izuzeća su iznimke, a primjenjuju se samo pod određenim okolnostima. Zahtjev za odobravanje retroaktivnog terapijskog izuzeća možete poslati Povjerenstvu za TUE Službe za antidoping HZJZ-a samo:
ako je hitno liječenje ili je liječenje akutnog zdravstvenog stanja bilo neophodno
ako je bilo nedovoljno vremena, prilika ili su druge iznimne okolnosti spriječile podnošenje prijave za terapijsko izuzeće ili procjenu prijave, prije testiranja
ako nije bilo dozvoljeno ili potrebno prijaviti se unaprijed za terapijsko izuzeće prema važećim antidopinškim pravilima
ako je riječ o sportašu niže razine koji je testiran, a nije u nadležnosti međunarodnog saveza ili nacionalne organizacije za borbu protiv dopinga
ako je bio pozitivan nalaz testiranja nakon korištenja tvari izvan natjecanja koja je bila zabranjena samo na natjecanju.
Važna napomena:
Korištenje zabranjene tvari prije dobivanja terapijskog izuzeća može rezultirati nepovoljnim analitičkim nalazom (AAF) i mogućim kršenjem antidopinškog pravila.
U slučaju da je potrebno predati zahtjev za retroaktivno terapijsko izuzeće nakon postupka prikupljanja uzorka na dopinškoj kontroli, preporučljivo je imati spremnu medicinsku dokumentaciju za podnošenje zahtjeva za odobravanje retroaktivnog terapijskog izuzeća. Ovo se odnosi samo na sportaše rangirane ispod razine nacionalnog ranga prema kriterijima Službe za antidoping HZJZ-a.
KADA ĆU DOBITI ODLUKU NAKON PREDAJE ZAHTJEVA ZA TUE?
Odluka Povjerenstva za TUE Službe za antidoping HZJZ-a dostavit će Vam se unutar 21 dana od datuma primitka potpune i valjane prijave za terapijsko izuzeće, što uključuje predaju relevantne i potpune medicinske dokumentacije. U slučaju nedostataka u prijavi, Služba za antidoping HZJZ-a obavijestit će Vas o potrebi nadopune dokumentacije elektronskom poštom.
KADA TREBA ZATRAŽITI NOVI TUE?
Svako odobreno terapijsko izuzeće vrijedi samo za određeno razdoblje. TUE ima naveden datum do kada vrijedi, nakon čega automatski prestaje vrijediti i više nemate izuzeće za daljnju upotrebu zabranjene tvari. Ako trebate nastaviti uzimati zabranjenu tvar ili metodu, Vaša je odgovornost da podnesete novi zahtjev za terapijsko izuzeće s novim medicinskim informacijama prije isteka roka trenutno važećeg terapijskog izuzeća, kako bi bilo dovoljno vremena za donošenje odluke prije isteka njegovog roka.
Važna napomena:
Prisutnost (nakon davanja uzorka), korištenje, posjedovanje ili primjena zabranjene tvari ili metode treba biti u skladu s uvjetima propisanim u terapijskom izuzeću. Stoga, u slučaju da, nakon što ste dobili TUE, trebate drugačije doziranje, učestalost primjene, način primjene (put primjene) ili trajanje primjene, morate zatražiti novi TUE.
ŠTO AKO MOJA PRIJAVA BUDE ODBIJENA?
Odluka da se odbije zahtjev za TUE uključuje obrazloženje razloga odbijanja. Ako Vam to nije jasno, molimo da nas kontaktirate na tue@hzjz.hr kako biste točno razumjeli razlog zbog kojeg je TUE odbijen. Ponekad se može raditi o određenoj ključnoj informaciji koja nedostaje, ili o dijagnostičkom testu, rezultatima iz laboratorija i sl. U slučaju da niste zadovoljni odlukom Povjerenstva za terapijska izuzeća Službe za antidoping HZJZ-a, žalbu na odluku možete uložiti Žalbenom vijeću za antidoping koji djeluje pri Hrvatskom olimpijskom odboru.
PITANJE POVJERLJIVOSTI
Sve informacije koje se nalaze u zahtjevu za TUE uključujući medicinske informacije, i bilo koja druga informacija koja se odnosi na razmatranje Vašeg zahtjeva za TUE čuva se striktno povjerljivo i s tim se postupa u skladu s navodima danim u odjeljku ‘Izjava sportaša’ koja je dio obrasca za prijavu zahtjeva za TUE: HZJZ obrazac TUE . Svi članovi Povjerenstva za TUE i bilo koji drugi ovlašteni primatelj Vašeg zahtjeva za TUE kao i pripadajuće medicinske i druge informacije (kao što je opisano u odjeljku ‘Izjava sportaša’) obvezani su profesionalnim i ugovornim obvezama čuvanja povjerljivosti.
Molimo pažljivo razmotrite navode u odjeljku ‘Izjava sportaša’. U slučaju da želite povući dano ovlaštenje Povjerenstvu za terapijska izuzeća Službe za antidoping HZJZ-a na dobivanje informacija vezanih uz Vaš zahtjev za TUE u skladu s navodima sadržanim u odjeljku ‘Izjava sportaša’, Vaš zahtjev za TUE smatrat će se povučenim i neće biti izdan TUE niti odobrenje prema zahtjevu.
Vaše informacije vezane uz zahtjev za TUE bit će zadržane od strane Službe za antidoping HZJZ-a i bilo koje druge ovlaštene osobe samo toliko dugo koliko je potrebno da se ispuni svrha iskazana u navodima sadržanim u odjeljku ‘Izjava sportaša’, u skladu s Međunarodnim standardom za zaštitu privatnosti i osobnih informacija.
Najprije preuzmite obrazac pripremljen u PDF formatu u linku ispod:
U preuzetom obrascu za TUE sportaš popunjava dijelove 1, 2, 3 i 7, a liječnik dijelove 4, 5 i 6. Kod ručnog ispunjavanja obrasca, potrebno je radi bolje čitljivosti koristiti štampana slova. Obrazac je također moguće ispuniti na računalu te ga potom ispisati i vlastoručno potpisati. Ako imate registriran elektronski potpis, možete ga unijeti u polje za potpis putem računala, bez potrebe za ispisom obrasca.
Uz potpuno i pažljivo popunjen i potpisan obrazac potrebno je priložiti kompletnu medicinsku dokumentaciju vezanu uz medicinsko stanje zbog kojeg tražite TUE. Zadnji nalaz medicinske dokumentacije koju predajete u zahtjevu za TUE ne smije biti stariji od 12 mjeseci. Navedenu dokumentaciju možete nam dostaviti na jedan od sljedećih načina:
• putem kontakt forme ispod ovog teksta
• preporučenom poštom s obaveznom naznakom na omotnici ‘Za TUE Povjerenstvo’,
• osobnom predajom Službi za antidoping HZJZ-a na adresi Borongajska 83G u vremenu od 8-14h, u zatvorenoj omotnici i s obaveznom naznakom ‘Za TUE Povjerenstvo’.
Služba za antidoping HZJZ-a iz praktičnih i sigurnosnih razloga zaštite osobnih i medicinskih podataka preporučuje gore navedene načine predaje zahtjeva za terapijsko izuzeće. Ne preporučuje se slanje zahtjeva običnom elektronskom poštom.
Predajte terapijsko izuzeće
Predajte terapijsko izuzeće (TUE)
Ako nam se želite obratiti putem maila ili telefona:
Svatko može podnijeti prijavu. Ako ste otkrili, identificirali, prisustvovali, saznali ili imate opravdane razloge sumnjati na kršenje antidopinških pravila, javite nam se! Nije bitno jeste li sportaš, trener ili roditelj, član pratećeg osoblja, menadžer ili obnašate upravljačku funkciju u nekoj od sportskih struktura. Ako vidite prekršaj, javite nam!
Morate li nešto poduzeti prije podnošenja prijave?
Svjesni smo da je podnošenje prijavevrlo važna odluka za vas. Imajući to na umu, preporučujemo da pažljivo pročitate tekst prije podnošenja prijave kako biste razumjeli svoja prava i odgovornosti.
Ako želite zatražiti dodatne informacije prije podnošenja prijave kršenja antidopinških pravila, slobodno se obratite službeniku za prikupljanje, procjenu i korištenje podataka Službe za antidoping Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo putem e-maila: prijava-doping@hzjz.hr ili na telefon: 01 46 27 932.
Što se događa nakon što podnesete prijavu?
Vaša će prijava biti proslijeđena službeniku za prikupljanje, procjenu i korištenje podataka iz prijave. Službenik za prikupljanje, procjenu i korištenje podataka vas može kontaktirati vezano za dodatne informacije. To može značiti dopisivanje putem e-pošte, telefonski pozivi i / ili intervjui licem u lice. Službenik za prikupljanje, procjenu i korištenje podataka može provesti i dodatna istraživanja.
Budite uvjereni da ćete biti anonimni tijekom ovog postupka, ako to želite.
Prijava dopinga
Prijavite doping
Ako nam se želite obratiti putem maila ili telefona:
Edukacijska predavanja možda neće spriječiti svakog sportaša da posegne za dopingom, ali cilj im je postaviti trajne vrijednosti u sportu koje će pomoći sportašima, sportskim djelatnicima i mladima da izbjegnu doping. Mnoge reprezentacije, klubovi i škole već su prošli našu edukaciju. Ako i vi želite saznati više o opasnostima dopinga i posljedicama pozitivnog testa, rezervirajte predavanje.
Od vas se traži samo da osigurate prostor za održavanje predavanja. Naša Služba uvijek izlazi u susret sportašima, dolazeći na mjesto i u vrijeme koje vam odgovara. Predavanja se mogu održati i u prostorijama Službe za antidoping HZJZ-a.
Zatražite edukaciju
Zatražite edukaciju
Ako nam se želite obratiti putem maila ili telefona:
Biološka putovnica sportaša (ABP – Athlete Biological Passport) predstavlja biološku sliku sportaša, izgrađenu tijekom vremena višekratnim uzimanjem uzoraka i njihovim uspoređivanjem u odgovarajućem vremenskom slijedu. Uvedena je 2009. godine i od tada Svjetska antidopinška agencija (WADA) neprestano radi na razvoju i implementaciji novih značajki biološke putovnice sportaša.
To podrazumijeva sustav praćenja bioloških varijabli određenog sportaša tijekom vremena koji se bazira na detekciji dopinških učinaka, umjesto na samu dopinšku tvar ili metodu. ABP prati biološke varijable koje neizravno otkrivaju učinke dopinga tijekom vremena. Također to uključuje kombinaciju statističke analize laboratorijskih rezultata i stručnog vrednovanja putovnice, a sve u cilju kako bi se prepoznali sportaši ili određeni uzorci koji zahtijevaju daljnje postupanje ili praćenje.
Biološka putovnica sportaša sastoji se od steroidnog i hematološkog profila. U steroidnom profilu radi se o kontinuiranom određivanju steroidnih markera u uzorcima urina, točnije koncentracija i omjera androsterona, testosterona, epitestosterona, androstandiola i etiokolanolona. U hematološkom profilu određuju se biološki parametri kao što je masa hemoglobina, postotak retikulocita (nezrelih crvenih krvnih stanica) i slično.
Kada antidopinška organizacija u sustavu biološke putovnice sportaša dobije dovoljno informacija karakterističnih za pojedinog sportaša, također može utvrditi i odstupanja od „individualnih referentnih vrijednosti“, u slučaju da neki mjereni parametri odstupaju od analitički procijenjenih normalnih referentnih intervala za pojedinog sportaša.
Tako se mogu uočiti manje promjene koje se događaju tijekom vremena, što se razlikuje od tradicionalnog pristupa testiranju, koji traži neprirodne omjere ili kemijske dokaze o poznatim lijekovima u jednom uzorku.
Dok se klasičnim testiranjem traži stvarna zabranjena tvar, ABP-om se ocjenjuje učinak na tijelo koji bi neka tvar mogla pokrenuti. Antidopinške organizacije putem ABP-a imaju na raspolaganju funkcionalni alat za provođenje inteligentnog ciljanog testiranja sportaša, što im omogućuje bolje korištenje resursa za testiranje i veću vjerojatnost pronalaska onih koji se dopingiraju.
Biološka putovnica sportaša značajno je utjecala na borbu protiv dopinga te razvojem i implementacijom novih modula i novih parametara njena važnost i primjena će sve više dobivati na značaju.
Ispitivanje tragova osušene krvi (DBS)- metoda
Svjetska antidopinška agencija (WADA) razvila je novi postupak za otkrivanje (testiranje) krvnog dopinga – Dried Blood Spot Analysis (DBS). Novim testom samo nekoliko kapi krvi dovoljno je za pouzdanu analizu krvi. Ispitivanje tragova osušene krvi ili suha kap krvi na filter papiru kako se ova metoda često prvodi je brz i jednostavan način prikupljanja krvi za testiranje.
Uzima se tek nekoliko kapljica krvi iz kapilara. Kapljice se skupljaju na filter papiru, zatim se osuše i šalju u laboratorij na ispitivanje. Takav oblik uzimanja uzorka je svojevrsna prednost za sportaša, daleko je manje invazivna od tradicionalnog prikupljanja uzoraka.