Laboratorij Odjela za predmete opće uporabe ovlašten je Rješenjem Ministarstva zdravstva kao Nacionalni referentni laboratorij za materijale i predmete koji dolaze u neposredan dodir s hranom (EURL-FCM), službeni laboratorij za materijale i predmete koji dolaze u dodir s hranom i vodom za ljudsku potrošnju, te službeni laboratorij za predmete široke potrošnje.
Laboratorij Odjela za predmete opće uporabe posjeduje dugogodišnju tradiciju od preko 50 godina u ispitivanju, ali i u istraživanju predmeta opće uporabe u što pripadaju ambalaža, posuđe, pribor, oprema i uređaji koji dolaze u neposredan dodir s hranom, kozmetički proizvodi, posuđe, pribor, oprema i uređaji za proizvodnju kozmetičkih proizvoda, dječje igračke, sredstva za održavanje čistoće u kućanstvu i industriji, dezinfekcijska sredstva, biocida za osobnu higijenu (djelotvornost), e-tekućine, duhan, duhanski proizvodi , pribor za pušenje, predmeti koji pri uporabi dolaze u neposredan dodir s kožom i/ili sluznicom, te granični proizvodi. Nadalje, u svom opsegu rada Odjel se bavi ispitivanjem materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s vodom za ljudsku potrošnju.
Odjel za predmete opće uporabe sve ove godine jedini je Odjel među ovlaštenim zavodima koji se kao samostalna jedinica bavi isključivo predmetima opće uporabe kao i materijalima i predmetima u neposrednom dodiru s vodom za ljudsku potrošnju. U svrhu stalnog poboljšanja kvalitete rada i poboljšanja usluga prema korisnicima laboratorij Odjela za predmete opće uporabe, akreditiran je u sklopu Službe za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prema zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17025. Laboratorij radi prema akreditiranim (vidi Ovlasnicu HAA) i neakreditiranim metodama u cijelom području predmeta opće uporabe i materijala koji dolaze u neposredan dodir s vodom za ljudsku potrošnju, s ciljem daljeg proširenja područja akreditacije. Odjel aktivno surađuje s Ministarstvom zdravstva te Državnim inspektoratom u području predmeta opće uporabe.
Praćenje i izrada zakonskih propisa u području predmeta i materijala u dodiru s hranom i sudjelovanje u radnim skupinama pregovaračkog tima Acquis communautaire poglavlja 12. Sigurnost hrane i poglavlja 1. Sloboda kretanja roba neke su od značajnijih aktivnosti u kojima su djelatnici Odjela sudjelovali pri ulasku Hrvatske u Europsku Uniju. Danas su djelatnici aktivni članovi u ekspertnoj grupi Odbora za zaštitu potrošača u upravi EDQM Strasbourg (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare) za područje kozmetike i ambalaže te u radnoj skupini EFSA (European Food Safety Authority), radne skupine za materijale u neposrednom dodiru s vodom za ljudsku potrošnju ECHA DWD (European Chemicals Agency), JRC (Joint Research Centre), te Centra za sigurnost hrane (CSH) Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH). Nadalje, djelatnici Odjela aktivno sudjeluju pri izradi znanstvenih mišljenja i znanstvenih projekata iz područja rada. Značajni djelokrug rada Odjela uključuje znanstveno istraživački rad kao i suradnju s različitim znanstvenim institucijama što je rezultiralo publiciranjem nekoliko znanstvenih i diplomskih radova. Odjel pruža mogućnost obavljanja stručne prakse i stručnog usavršavanja studentima srodnih fakulteta.
Odjel za predmet opće uporabe/ Odsjek za predmete široke potrošnje i praćenje sigurnosti kozmetičkih proizvoda član je europske mreže službenih kozmetičkih kontrolnih laboratorija (OCCL) koja je osnovana pri European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare (EDQM) – Council of Europe.
OCCL okuplja specijalizirane laboratorije članica i promatrača Konvencije o izradi Europske farmakopeje. Mreža OCCL stvorena je u lipnju 2010. nakon što je anketa među nacionalnim nadležnim tijelima otkrila potrebu za poticanjem prekogranične suradnje, razmjenom tehničke ekspertize i poboljšanjem upravljanja kvalitetom u skladu s međunarodnim standardima. OCCL mreža uspostavljena je na dobrovoljnoj osnovi; više od 50 OCCL-ova sudjeluje u redovnim mrežnim aktivnostima, uključujući laboratorije u 22 države članice Europske unije. OCCL mreža udružuje resurse iz svih laboratorija i povećava učinkovitost i korištenje resursa izvođenjem studija nadzora tržišta širom Europe. Laboratoriji koji sudjeluju u mreži dijele znanje i stručnost o analitičkim metodama za testiranje kozmetičkih proizvoda, provode zajedničke programe testiranja, pokreću suradnju i dijele rezultate ispitivanja, a sve s krajnjim ciljem zaštite potrošača te zaštite javnog zdravlja.
Link: https://www.edqm.eu/en/occl
Projekti:
- Procjena otpuštanja čestica mikroplastike iz poliesterskih tekstilija u procesu pranja, nositelj projekta Hrvatska zaklada za znanost. (u tijeku)
- ELCAT- Novi materijali za izradu kaptaža, nositelj projekta HAMAG-BICRO (u tijeku)
- Laserska sinteza nanočestica i primjene, nositelj projekta Hrvatska zaklada za znanost. (u tijeku)
- Task force on varnishes and coatings for food contact materials, nositelj projekta European Food Safety Authority (EFSA). (završen)
- Istraživanja kvalitete (naizgled) istih proizvoda na tržištima starih i novih država članica EU, nositelj projekta europarlamentarka dr. Biljana Borzan, koordinator projekta Hrvatska agencija za hranu (HAH). (završen)
Zahtjev za ispitivanje zdravstvene ispravnosti podnosi se u pisanom obliku putem e-pošte, pošte ili telefaksa s nazivom proizvoda, točnom adresom, brojem tel/fax-a, e-mail adresom, osobom za kontakt i OIB-om.
O-SZE-P2-3 ZAHTJEV ZA ISPITIVANJE POU
O-SZE-P2-3 TEST REQUESTING FORM
U-POU-18 PRAVILO ODLUČIVANJA
Predložak koji stranka ispunjava kao zahtjev za obavljanje analiza ili drugih usluga.
ODSJEK ZA MATERIJALE I PREDMETE U KONTAKTU S HRANOM
Voditelj: dr.sc. Nino Dimitrov, sveuč. spec. ekoing, dipl. ing.
Kontakt: 01 48 63 258
U Odsjeku se ispituju ambalaža za hranu i predmete široke potrošnje (kozmetika i farmaceutska industrija), posuđe, pribor, oprema i uređaji za hranu, predmeti i materijali koji dolaze u neposredan dodir s vodom za ljudsku potrošnju (cijevi, armature za vodu za piće, premazi za bazene i vodospreme, sustavi za provođenje i transport vode za piće), proizvodi namijenjeni dojenčadi i djeci mlađoj od 3 godine za olakšavanje hranjenja, sisanje, umirivanje i spavanje (dude varalice, nastavci za bočice za hranjenje, grizalice).
Ispitivanja se provode za potrebe nadzora nad tržištem ili direktno od strane korisnika usluga prema zahtjevima važeće legislative iz područja rada i prema specifičnim zahtjevima korisnika naših usluga. Poseban naglasak je stavljen na identifikaciju materijala (polimeri, dodaci, nečistoće) kao i na određivanje globalne i specifične migracije iz materijala koji dolaze u neposredan dodir s hranom. Ova ispitivanja najčešće uključuju specifične migracije metala i različitih vrsta polimernih dodataka, kao i ispitivanja reciklirane i biorazgradive ambalaže. U Odsjeku se sustavno radi na razvoju novih metoda međusobno surađujući s akreditiranim laboratorijima iz EU (Slovenija, Njemačka, Belgija) kao i referentnim laboratorijima iz EU.
Poseban naglasak u Odsjeku stavljen je na intenzivnu pomoć proizvođačima ambalaže vezanu za unapređenje tehnološkog postupka proizvodnje i razvoja novih vrsta ambalažnih materijala, ali i pri prilagodbi novim (EU) propisima.
ODSJEK ZA PREDMETE ŠIROKE POTROŠNJE I PRAĆENJE SIGURNOSTI KOZMETIČKIH PROIZVODA
Voditeljica: mr. sc. Ivona Vidić Štrac, dipl. ing.
Kontakt: 01 48 63 257/258
U suradnji s ostalim laboratorijima Službe za zdravstvenu ekologiju provode se ispitivanja zdravstvene ispravnosti predmeta široke potrošnje propisana Zakonom o predmetima opće uporabe i ostalim aktima iz područja.
Djelatnici Odsjeka su aktivni u HZN/TO 181 Sigurnost igračaka i proizvodi za djecu, HZN/TO 217 Kozmetika, HZN/TO 126 Duhan i duhanski proizvodi, TO 54 Eterična ulja. Danas djelatnici Odsjeka sudjeluju kao aktivni članovi u ekspertnoj grupi Odbora za zaštitu potrošača za područje kozmetike u upravi EDQM Strasbourg. Odsjek aktivno surađuje s Ministarstvom zdravstva, te sudjeluje u izradi planova monitoringa i službenih kontrola. Odsjek pruža laboratorijsku i stručnu podršku proizvođačima za stavljanje predmeta široke potrošnje na tržište. Dodatno, provode se aktivnosti vezane za neželjene učinke za zdravlje izazvane uporabom kozmetičkog proizvoda (kozmetovigilancija), koja se provodi u suradnji s Ministarstvom zdravstva.
KOZMETOVIGILANCIJA
1) ŠTO JE KOZMETOVIGILANCIJA
2) NEŽELJENI UČINCI IZAZVANI UPORABOM KOZMETIKE
3) TEST PREOSJETLJIVOSTI
4) PREPORUKE ZA PRAVILNU UPORABU KOZMETIKE
Zahtjev za ispitivanje zdravstvene ispravnosti podnosi se u pisanom obliku putem e-pošte, pošte ili telefaksa s nazivom proizvoda, točnom adresom, brojem tel/fax-a, e-mail adresom, osobom za kontakt i OIB-om.
O-SZE-P2-3 ZAHTJEV ZA ISPITIVANJE POU
O-SZE-P2-3 TEST REQUESTING FORM
U-POU-18 PRAVILO ODLUČIVANJA
Predložak koji stranka ispunjava kao zahtjev za obavljanje analiza ili drugih usluga
Korisno je znati:
- NAJČEŠĆA PITANJA ZA MATERIJALE U NEPOSREDNOM DODIRU S VODOM ZA PIĆE
- Najčešća pitanja za proizvodnju i stavljanje na tržište predmeta opće uporabe https://zdravlje.gov.hr/o-ministarstvu/djelokrug-1297/sanitarna-inspekcija/predmeti-opce-uporabe-i-zastita-od-buke/1358
- OZNACAVANJE KOZMETICKOG PROIZVODA prema Uredbi br.1223/2009 o kozmetičkim proizvodima
Legislativa:
Zakon o predmetima opće uporabe (NN 39/2013, 47/2014, 114/2018, 53/2022)
Pravilnik o posebnim uvjetima za proizvodnju i stavljanje na tržište predmeta opće uporabe (NN 82/2010)
Zakon o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom
(NN 25/2013, 41/2014, 114/2018)
Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom (NN 125/2009, NN 31/2011)
Uredba Komisije (EU) br. 10/2011 od 14. siječnja 2011. o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom
Uredba (EZ) br. 1935/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. listopada 2004. o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom
EU legislativa iz područja materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom:
https://ec.europa.eu/food/safety/chemical-safety/food-contact-materials/legislation_en
Pravilnik o izmjeni i dopuni Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom (NN 31/2011)
Pravilnik o ambalaži i otpadnoj ambalaži (NN 88/2015, 78/2016, 116/2017, 14/2020, 144/2020)
Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti predmeta široke potrošnje (NN 125/2009)
Uredba (EZ) br. 1223/2009 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 30. studenoga 2009. o kozmetičkim proizvodima
Uredba komisije (EU) br. 655/2013 оd 10. srpnja 2013. o utvrđivanju zajedničkih kriterija za opravdanje tvrdnji koje se koriste u vezi s kozmetičkim proizvodima
Zakon o provedbi Uredbe (EZ) br. 1223/2009 Europskog Parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2009.godine o kozmetičkim proizvodima (NN 18/2013, 115/2018)
Provedbena Odluka Komisije оd 25. studenoga 2013. o Smjernicama za primjenu Priloga I. Uredbi (EZ) br. 1223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o kozmetičkim proizvodima
Pravilnik o sigurnosti igračaka (NN 83/2014, 38/2015, 35/2017, 50/2018, 60/2019 i 48/2021)
Uredba(EZ-a) br. 648/2004 Europskoga parlamenta i Vijeća o deterdžentima
Zakon o provedbi Uredbe br. 648/2004 Europskog Parlamenta i Vijeća od 31.ožujka 2004. godine o deterdžentima (NN 34/2012, 25/2013, 114/2018)
Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda (NN 45/2017, 114/2018)