Služba za mentalno zdravlje

Voditelj službe

prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić, dr. med.
specijalist javnog zdravstva

Služba za mentalno zdravlje djeluje kao ključni nositelj aktivnosti usmjerenih na unapređenje zaštite mentalnog zdravlja u zajednici, kroz razvoj i implementaciju strateških dokumenata, pružanje stručnih mišljenja te koordinaciju aktivnosti s različitim sektorima i dionicima.

Služba aktivno sudjeluje u izradi i implementaciji strateških i akcijskih planova vezanih uz zaštitu mentalnog zdravlja, poput Strateškog okvira razvoja mentalnog zdravlja 2022.-2030. Također, radi na razvoju sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici, uključujući rano otkrivanje mentalnih poremećaja te suradnju sa zdravstvenim ustanovama, nevladinim organizacijama i lokalnim vlastima kako bi se osigurala učinkovitija i sveobuhvatna podrška.

Osim strateškog planiranja, Služba provodi i zdravstveno-statistička istraživanja od nacionalnog interesa, čiji se rezultati objavljuju u Hrvatskom zdravstveno-statističkom ljetopisu. Na međunarodnoj razini, Služba sudjeluje u projektima poput JADE Health, koji se bavi unaprjeđenjem politika i programa za neurološke poremećaje, te projektima usmjerenim na zaštitu mentalnog zdravlja vulnerabilnih skupina. Aktivno surađuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) kroz programe poput Quality Rights i mGAP, kao i s Europskim društvom za javno zdravstvo (EUPHA) te Europskim društvom za mentalno zdravlje (EUCOMS).

Služba također organizira edukacije i stručne skupove za zdravstvene djelatnike te sudjeluje na međunarodnim konferencijama i u publiciranju stručnih i znanstvenih radova. Istodobno, angažirana je na zdravstvenom prosvjećivanju, izradi edukativnih materijala, odgovaranju na upite građana i medija te obilježavanju važnih javnozdravstvenih događaja. Kroz digitalne platforme i društvene mreže promovira se važnost mentalnog zdravlja, dok se u suradnji s lokalnim zajednicama i nevladinim organizacijama osmišljavaju i provode kampanje koje potiču svijest i podršku u području mentalnog zdravlja.

Posebna pažnja posvećena je razvoju i implementaciji programa ranog prepoznavanja simptoma depresije, anksioznosti i drugih mentalnih poremećaja, kao i osmišljavanju programa podrške za rizične skupine, poput nezaposlenih, mladih bez podrške i umirovljenika.

Kao važan dio rada Službe planirano je osnivanje savjetovališta i ambulante za mentalno zdravlje, koje će pružati telefonsko i anonimno psihološko savjetovanje, dijagnostiku te različite oblike terapija za teškoće mentalnog zdravlja. Planirana je i uspostava mobilnih timova u kriznim situacijama.

Služba koordinira rad županijskih službi za mentalno zdravlje, analizira njihove izvještaje i predlaže učinkovitije modele rada koji bolje odgovaraju potrebama građana. Kroz ovakve aktivnosti Služba za mentalno zdravlje ima ključnu ulogu u unaprjeđenju kvalitete života građana, promovirajući sveobuhvatan pristup zaštiti, prevenciji i promociji mentalnog zdravlja u suradnji s domaćim i međunarodnim partnerima.

Odjel za praćenje zdravstvenih pokazatelja mentalnog zdravlja

  • Odsjek za praćenje zdravstvenih pokazatelja mentalnog zdravlja
  • Odsjek za analizu i evaluaciju pokazatelja mentalnog zdravlja

Odjel za unaprjeđenje mentalnog zdravlja

  • Odsjek za prevenciju i unaprjeđenje mentalnog zdravlja
  • Odsjek za prevenciju mentalnih bolesti i poremećaja

Odjel za organizaciju i unaprjeđenje sustava zaštite mentalnog zdravlja

  • Odsjek za koordinaciju, stručno usmjeravanje i nadzor mentalnog zdravlja

Odjel za djelatnost savjetovališta za mentalno zdravlje

  • Odsjek za mentalno zdravlje vulnerabilnih skupina
  • Odsjek za prevenciju i liječenje mentalnih poremećaja
    Nema rezultata
    Nema rezultata