Kronične bolesti u svim razvijenim zemljama svijeta predstavljaju vodeći javnozdravstveni problem kojem pridonosi starenje pučanstva i moderni način života s urbanizacijom, industrijalizacijom i životnim navikama štetnim po zdravlje (pušenje, sedentarni način života, nepravilna prehrana i itd.)
U okviru Epidemiološkog odjela Zavoda je još 1959. godine utemeljena jedinica s osnovnim zadatkom praćenja i proučavanja kroničnih bolesti te iznalaženja i predlaganja mjera prevencije za sve učestalije maligne bolesti, bolesti srca i krvnih žila te funkcionalne psihoze. Za voditelja je nakon višemjesečne specijalizacije u SAD-u i Velikoj Britaniji imenovan dr. Živko Kulčar, koji ostaje na toj dužnosti do kraja svog radnog i životnog vijeka 1991. godine.
Jedinica je započela rad uvođenjem Republičkog registra za rak koji uspješno radi do današnjih dana. Istodobno usko surađuje sa stručnjacima raznih specijalnosti na unapređenju onkološke zaštite i započinje epidemiološkim istraživanjima raka u okviru kojih posebno treba istaknuti istraživačke programe u suradnji sa Školom zdravlja Johns Hopkins Sveučilišta u Baltimoreu.
U suradnji sa Školom narodnog zdravlja „Dr. Andrija Štampar“ i Školom zdravlja Johns Hopkins Sveučilišta u Baltimoreu 1960. godine ova jedinica započinje proučavati funkcionalne psihoze. U okviru ovih istraživanja se 1961. godine osniva i Registar za psihoze, koji također djeluje do današnjih dana. U suradnji s psihijatrijskom djelatnosti jedinica radi na programima zaštite duševnog zdravlja i unapređenja skrbi za osobe s duševnim poremećajima.
Od istraživačkih programa treba posebno istaknuti studije provedene u suradnji s Nacionalnim institutom za duševno zdravlje SAD-a i Columbia University iz New Yorka.
Svoj rad na području epidemiologije i prevencije bolesti srca i krvnih žila jedinica započinje 1962. godine sudjelovanjem u velikoj epidemiološkoj studiji kardiovaskularnih bolesti na području Remetinca i Tuzle. Od tada prati i analizira pokazatelje morbiditeta i mortaliteta od bolesti srca i krvnih žila i u suradnji s drugim specijalnostima radi na programima prevencije.
Isto tako prati i proučava i druge kronične bolesti javnozdravstvenog značaja iz skupine bolesti dišnog sustava, probavnog i drugih sustava.
Zadaci:
- Praćenje i epidemiološka analiza morbiditeta i mortaliteta odabranih prioriteta iz područja kroničnih masovnih bolesti (bolesti srca i krvnih žila, zloćudne novotvorine, duševne bolesti i poremećaji i itd.)
- Praćenje i analiza čimbenika rizika za pojedine kronične bolesti od javnozdravstvenog značaja
- Sudjelovanje u izradi prijedloga programa mjera zdravstvene zaštite
- Predlaganje mjera i postupaka primarne, sekundarne i tercijarne prevencije te sudjelovanje u njihovom organiziranju i provođenju, s posebnim naglaskom na integriranim programima (primjerice INTER-HEALTH program SZO-a), kojima se suzbijanjem odabranog čimbenika rizika djeluje u smislu prevencije većeg broja kroničnih bolesti (npr. pušenje je čimbenik rizika za bolesti srca i krvnih žila, neka sijela raka, kroničnu opstruktivnu bolest pluća itd.)
- Predlaganje, poticanje i sudjelovanje u organizaciji i provođenju programa zdravstvenog prosvjećivanja i promicanja zdravlja, posebice poticanjem zdravijeg načina življenja, čime se unapređuje zdravlje, a da se istodobno ni ne pojave rizici po zdravlje ili se njihova prevalencija smanjuje
- Monitoring i evaluacija pojedinih programa
- Unapređivanje računalne obrade podataka, analitičkih procedura i informacijskog sustava
- Vođenje državnih registara za rak i psihoze
- Sudjelovanje u stručnom usavršavanju i edukaciji zdravstvenih djelatnika
- Izrada posebnih analiza i elaborata za potrebe Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i drugih naručitelja
- Provođenje istraživanja na području kroničnih masovnih bolesti.
Zbog rastuće problematike i drugih kroničnih bolesti te ozljeda razvija se i njihovo praćenje i prevalencija.