Svjetski dan sjećanja na žrtve prometnih nesreća obilježava se svake treće nedjelje u mjesecu studenom. Ovogodišnjim sloganom „Zapamti Podrži Djeluj“ (engl. „Remember Support Act“) nastoji se pružiti potpora za žrtve prometnih nesreća i njihovih obitelji te stavljanje naglaska na:
· Sjećanje na sve ljude koji su izgubili živote ili su teško ozlijeđeni u prometnim nesrećama
· Prepoznavanje važnosti hitnog medicinskog zbrinjavanja
· Bolju provedbu zakonskih odredbi u slučaju izazivanja prometne nesreće
· Davanje kvalitetnije podrške žrtvama prometnih nesreća i njihovim obiteljima
· Promicanje znanstveno-utemeljenih inicijativa za sprječavanje prometnih nesreća, odnosno smrti i ozljeda na cestama
Obilježavanjem ovoga dana želi se potaknuti društvo na odgovornije ponašanje u prometu i poštivanje i razvoj prometne kulture, a vladajuće na ulaganje u prometnu infrastrukturu i dobru legislativu kako bi se smanjio broj stradalih.
Svake godine milijuni ljudi nastradaju u prometnim nesrećama. Stoga je razdoblje od 2021. do 2023. godine proglašeno „Desetljećem akcije“ s ciljem smanjenja broja žrtava na cestama za 50%, a u kojem Svjetski dan sjećanja na žrtve prometnih nesreća ima važnu ulogu.
Ovogodišnjim Svjetskim danom sjećanja na žrtve prometnih nesreća nastoji se naglasiti važnost pravde, odnosno zakona koji reguliraju sigurnost na cestama te čitavog procesa istrage prometnih nesreća. Istrage i sve povezane pravne radnje trebaju se provoditi ozbiljno, pošteno i dosljedno, odnosno onako kako zaslužuju i priželjkuju žrtve prometnih nesreća koje su ozlijeđene ili imaju poginulog člana obitelji uslijed nečijeg kršenja zakona ili nemara.
U svijetu godišnje u prometnim nesrećama smrtno strada više od milijun ljudi, a upravo su prometne nesreće vodeći uzrok smrti u dobi od 5 do 29 godina.
U 2021. godini u prometnim nesrećama život su izgubile 343 osobe (stopa 8.8/100 000) (HZJZ, 2022).
Prema statističkom izvješću MUP-a, u 2021. godini evidentirane su 31.453 prometne nesreće, što je 20,6 % više odnosu na podatke za isto razdoblje prethodne godine (MUP, 2022).
Veliki se broj prometnih nesreća i ozljeda može spriječiti. Sudionici u prometu trebaju se pridržavati svih pravila sigurnosnog ponašanja u prometu kako bi se izbjegli neželjeni događaji. Od velike je važnosti primjena sigurnosnog pojasa, zaštitne kacige, pridržavanje propisane brzine, izbjegavanje konzumacije alkohola i droga te izbjegavanje korištenja mobilnih uređaja prilikom vožnje. U Hrvatskoj se od 1994. godine provodi Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa, a u tijeku je provedba programa za razdoblje od 2021. do 2030. godine o kojem više možete pronaći ovdje.
Izvori:
https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2022/11/Bilten__Umrli-_2021-1.pdf
https://mup.gov.hr/UserDocsImages/statistika/2022/Statisticki_pregled_2021_Web.pdf