Mjesec borbe protiv ovisnosti 2024. – Okrugli stol:  „Tko Vam kontrolira vrijeme?“

Okrugli stol:  „Tko Vam kontrolira vrijeme?“

Inicijativa za uspostavu Tjedna borbe protiv prekomjernog korištenja digitalnih tehnologija i mrežnih aktivnosti”

Mjesto: Hrvatski zavod za javno zdravstvo

                Rockefelerova 12

                03.12.2024. u 10:00 sati

Povodom obilježavanja ovogodišnjeg mjeseca borbe protiv ovisnosti veliko nam je zadovoljstvo, pozvati Vas na okrugli stol na temu prekomjernog korištenja digitalnih tehnologija pod naslovom : „Tko Vam kontrolira vrijeme?“

Multidisciplinarnim pristupom obuhvatit ćemo moguće uzroke, širinu i opsežnost problema, kao i utjecaj te posljedice na razvoj dječjeg mozga. Stručnjaci iz područja neuroznanosti, socijalne pedagogije, psihologije te školske i adolescentne medicine pružit će relevantne informacije na ovu temu.

Boljim znanjem i razumijevanjem ovog sve aktualnijeg i raširenijeg problema među djecom i mladima vjerujemo da se mogu osmisliti dobre strategije za borbu protiv prekomjernog korištenja ekrana u najosjetljivijoj dobi.

Cilj današnjeg okruglog stola je pokušati objediniti dosadašnja znanja i iskustva i potaknuti sve skupa u uspostavi inicijative u kojoj bi zamjenili pozicije kontrole vremena u korist nas u odnosu na ekrane – razumjeti učinke i pronaći ravnotežu.

Iako nam je život u digitalnom dobu uvelike olakšan zbog digitalnih alata kao što su mobiteli, računala i tableti, kompulzivno i prekomjerno korištenje istih može ometati posao, školu, odnose i brojne druge aktivnosti u svakodnevici.

Ovisnost o mobitelu predstavlja ovisnost novog doba, a možemo je definirati kao pretjerano korištenje interneta koje narušava fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokuje poteškoće u socijalnom funkcioniranju, negativnih posljedica u svakodnevnom životu, poput smanjenog interesa za druge aktivnosti, poteškoća u školi ili na poslu, te problema u međuljudskim odnosima. Ovisnost o internetu danas najčešće predstavlja ovisnost o društvenim mrežama, ovisnost o igricama, ovisnost o računalu ili nekim drugim aktivnostima koje se mogu pronaći u virtualnom svijetu. Društvene mreže (Facebook, Instagram, TikTok). Mnogi stručnjaci koriste termine kao što su “problematična upotreba interneta” ili “kompulzivna upotreba interneta“.

Kada je riječ o internetu postavljamo si pitanje Zašto mladi provode toliko puno vremena na internetu? Odgovor je jednostavan : Zato što je zabavno, zanimljivo, kreativno, dostupano i zapravo poželjno.. Istraživanja nam daju vrijedne podatke o vremenu koje mladi provode u on-line svijetu. 40,2 % mladih provodi 4 i više sati u komunikaciji putem društvenih medija radnim  danom, a 52,5 % njih vikendom.  Također nam je zanimljiv podatak koje su najčešće korištene društvene mreže. Tako od 90,0 – 95,0% mladih navodi da najčešće koristi Instagram, Snapchat, Tik Tok i Whats Up. A ono što nam može biti biti zanimljivo je da je 89,0 % mladih svoje profile otvorilo u dobi prije 13 godina…..

Sudionici okruglog stola:

  1. prof. doc.dr. sc. Goran Sedmak , pročelnik odsjeka za razvojnu neuroznanost Hrvatskog instituta za istraživanje mozga na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
  2. Nina Petričević, dr. med. spec. školske medicine, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar
  3. Sanja Radić Bursač, socijalna pedagoginja ERF , istarživanja mladi i internet
  4. Sanda Puljiz Vidović, prof. psihologije, ravnateljica je Centra za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica
  5. Ana Kirin, diplomirana novinarka, glavna urednica portala medijskapismenost.hr