Popis zabranjenih sredstava 2025

WADA je 25. rujna 2024., objavila Popis zabranjenih sredstava za 2025. godinu. Odobrio ga je Izvršni odbor WADA-e (ExCo) tijekom sastanka 12. rujna 2024., i stupa na snagu 1. siječnja 2025.

Popis je jedan od osam međunarodnih standarda koji su obvezni za sve potpisnice Svjetskog antidopinškog kodeksa (Kodeks). Određuje tvari i metode koje su zabranjene na i izvan natjecanja i koje su tvari zabranjene u određenim sportovima. Iako novi Popis stupa na snagu s 1. siječnjem 2025., ranija objava ima namjeru potaknuti sportaše, sportaševo prateće osoblje i sve dionike da se upoznaju sa “sažetkom izmjena” kako bi se izbjegla nenamjerna uporaba tvari i metoda koje su zabranjene u sportu za 2025.

Glavne izmjene za 2025. uključuju sljedeće:

  • Daljnji primjeri dodani su sljedećim klasama tvari kako bi pomogli sportašima i ostalima koji na bilo koji način participiraju u sportu da bolje prepoznaju zabranjene tvari:

o S0. Neodobrene tvari,

o S4. Modulatori hormona i metabolizma,

o S5. Diuretici i maskirna sredstva, i

o S6. Stimulansi.

  • Intervali doziranja formoterola su promijenjeni, iako najveća dnevna doza ostaje ista.
  • Darivanje krvi i krvnih sastojaka, uključujući aferezu, više nije zabranjeno ako se provodi u ovlaštenom centru za prikupljanje.
  • Hydrafinil je sada klasificiran kao nespecificirani stimulans.
  • Pojašnjeno je da guanfacin nije zabranjena tvar.
  • Beta-blokatori više nisu zabranjeni ni u jednoj disciplini skijanja i bordanja.

Da bi se tvar ili metoda dodala na Popis, mora se utvrditi da zadovoljava najmanje dva od sljedeća tri kriterija: 1. Ima potencijal poboljšanja sportske izvedbe 2. Predstavlja stvarni ili potencijalni zdravstveni rizik za sportaše 3. Nije u skladu s duhom sporta.

Popis se objavljuje tri mjeseca prije stupanja na snagu kako bi se sportaši, prateće osoblje sportaša i ostali dionici mogli upoznati s eventualnim izmjenama. U konačnici, sportaši su odgovorni za zabranjene tvari pronađene u njihovom tijelu i za zabranjene metode za koje je utvrđeno da su korištene.

Treba napomenuti da sportaši koji imaju legitiman medicinski razlog za korištenje zabranjene tvari ili metode koja se nalazi na Popisu mogu podnijeti zahtjev za terapijsko izuzeće (TUE) kako bi se utvrdilo ispunjavaju li kriterije navedene u Međunarodnom standardu za TUE (ISTUE). TUE program je rigorozan i neophodan dio natjecateljskog sporta i ima ogromno prihvaćanje od strane sportaša, liječnika i antidopinških dionika.

Obrazovni resursi – WADA je osigurala ili će osigurati obrazovne resurse kao dio svog Programa podrške implementaciji Kodeksa (CISP) kojem se može pristupiti na Agencijinoj platformi za obrazovanje i učenje o borbi protiv dopinga (ADEL). (WADA/V.B)