U organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva, a povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma u Tribinama grada Zagreba, 01. travnja 2025. godine, održao se Okrugli stol. Svjetski dan borbe protiv alkoholizma obilježava se 1. travnja, s ciljem podizanja svijesti građanstva o ovom javnozdravstvenom problemu današnjice.
Potrošnja alkohola povećava se u gotovo svim zemljama svijeta, a Europska regija ima najveću razinu konzumacije alkohola među svim regijama Svjetske zdravstvene organizacije. Okrugli stol otvorili su Dr.sc. Iva Pejnović Franelić, prim.dr.med., voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u RH i Izv.prof.dr.sc. Krunoslav Capak, prim.dr.med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Istaknuto je kako je konzumacija alkohola jedan od glavnih uzroka morbiditeta i mortaliteta u Europskoj regiji SZO-a i zaslužna je za skoro jednu od 11 smrti svake godine. Svake godine u EU regiji zabilježi se oko 800.000 smrtnih slučajeva zbog upotrebe alkohola, što čini gotovo trećinu globalnog broja od 2,6 milijuna smrtnih slučajeva. Smrt zbog konzumacije alkohola gotovo je tri puta češća u Europskoj regiji SZO-a nego u svijetu. Europa ima jednu od najviših razina konzumacija alkohola u svijetu. Prosječno je odrasla osoba (dob iznad 15 godina) u 2020. godini popila 8,8 litara čistog alkohola, a muškarci su prosječno pili više od žena.
Europske zemlje vode u regionalnoj i globalnoj potrošnji – sedam od deset zemalja koje ima najvišu razinu potrošnje alkohola su države Europske unije.
Aktualna istraživanja u Hrvatskoj pokazuju da je devet od deset odraslih barem je jednom u životu konzumiralo alkohol (89.7%). Životna prevalencija konzumacije alkohola među mlađim odraslima bila je 89.4%. Relativno najveća životna prevalencija konzumacije alkohola utvrđena je u dobnim skupinama između 25 i 34 godine (93.4%) te između 35 i 44 godine (92.6%). Udio onih koji su skloni svakodnevnom opijanju bio je najviši u dobnoj skupini između 55 i 64 godine i iznosio je 1.8%. Prosječna dob prve konzumacije alkohola među odraslima koji su barem jednom konzumirali alkohol bila je 15 godina i 10 mjeseci.
Analizom trendova vezano za konzumaciju alkohola u razdoblju 2019. i 2023. utvrđen je značajan pad prevalencije konzumacije alkohola (83.3% i 77.7%) među odraslima. Između 2019. i 2023. utvrđen je i značajan pad konzumacije alkohola u posljednjih godinu dana kod mlađih odraslih (89.0% i 82.4%).
U koordinaciji Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo a u suradnji sa nadležnim tijelima, provode se programi i aktivnosti kojima se doprinosi osiguranju kvalitete prevencije, liječenja, psihosocijalnog tretmana, smanjenja šteta u odnosu na ovisnost o alkoholu. U tom kontekstu poseban naglaska je stavljen na pružanje podrške u provedbi znanstveno utemeljenih preventivnih programa, jačanju kompetencija stručnjaka putem sustavnih edukacija, izradu smjernica, standarda i protokola za osiguranje kvalitetne provedbe tretmanskih i savjetodavnih intervencija za osobe koje se suočavaju s problemom alkoholizma.
O programima koji se u ovom području provode govorili su predstavnici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, KBC Sestre Milosrdnice, Ministarstva unutarnjih poslova i Državnog inspektorata Republike Hrvatske.