U ponedjeljak, 19. svibnja 2025. godine, u Tribinama Grada Zagreba održano je javno predstavljanje rezultata Europskog web istraživanja o obrascima uporabe droga (European Web Survey on Drugs – EWSD) za 2024. godinu, s naglaskom na rezultate za Hrvatsku. Riječ je o međunarodnom istraživanju koje koordinira Agencija Europske unije za droge (EUDA), a nacionalni partner u provedbi istraživanja u Hrvatskoj bio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Događanjem je moderirala gđa Sanja Mikulić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dok je uvodnu riječ dao ravnatelj HZJZ-a izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med.
Senad Handanagić, dr. med., predstavnik EUDA-e, istaknuo je važnost ovog istraživanja kao suvremenog alata za razumijevanje obrazaca uporabe droga koji često ostaju nevidljivi u tradicionalnim epidemiološkim istraživanjima. Prikupljeni podaci koriste se za triangulaciju s drugim izvorima, primjerice za procjene veličine tržišta droga, te kao dopuna reprezentativnim populacijskim studijama. Također, podaci iz EWSD-a počinju se koristiti i kao dio sustava ranog upozoravanja za praćenje pojave novih psihoaktivnih tvari.
Rezultate za Hrvatsku predstavio je Željko Petković, univ. spec. crim., pomoćnik ravnatelja HZJZ-a. Istraživanje je u Hrvatskoj provedeno između svibnja i srpnja 2024. godine, a sudjelovalo je ukupno 758 osoba koje su koristile droge u posljednjih godinu dana. Rezultati istraživanja pokazuju da je u posljednjih 12 mjeseci od provedbe istraživanja u Hrvatskoj najviše sudionika koristilo kanabis, kokain, amfetamine i ecstasy. Uočen je visok stupanj politoksikomanije – većina ispitanika koristi više različitih supstanci, a kokain se najčešće kombiniran s barem jednom tvari. Najčešće mjesto konzumacije droga je kod kuće – visoki udjeli korištenja kod kuće zabilježeni su čak i za droge povezane s noćnim životom i javnim prostorima, poput ecstasyja i kokaina. Najčešći motivi za uporabu uključuju opuštanje, osjećaj euforije i zabavu, dok su kod korisnika kanabisa istaknuti i razlozi poput smanjenja stresa i tjeskobe. Droge se većinom nabavljaju putem stabilnih izvora – prijatelja, poznanika ili direktno od dilera.
Rezultati upućuju na potrebu za ciljanom prevencijom i intervencijama koje nadilaze tradicionalna „rizična“ okruženja, poput noćnih klubova i festivala, budući da se droga sve češće konzumira u privatnim prostorima i u kontekstu svakodnevnog života.
Prezentaciju s ključnim rezultatima istraživanja možete preuzeti OVDJE.