Svjetski dan prevencije utapanja, proglašen Rezolucijom Opće skupštine Ujedinjenih naroda u travnju 2021. godine, obilježava se svake godine 25. srpnja s ciljem širenja svijesti o prevenciji utapanja i važnosti provođenja učinkovitih programa sigurnosti na vodi.
Svjetski dan prevencije utapanja potiče na dijeljenje snažnih priča pojedinaca i organizacija iz cijeloga svijeta koji svojim djelovanjem spašavaju živote i time sprječavaju doživotne posljedice uzrokovane utapanjem. Slogan obilježavanja je: „Svatko se može utopiti ali nitko ne bi trebao.“
Globalno gledano, utapanje je četvrti vodeći uzrok smrti kod djece u dobi od 1 do 4 godine te treći vodeći uzrok smrti kod djece u dobi od 5 do 14 godina.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prepoznaje utapanje kao ozbiljan javnozdravstveni problem, posebno među djecom i mladima. U 2021. godini zabilježeno je više od 300.000 smrtnih slučajeva uslijed utapanja.
Utapanje se može dogoditi svakome, bilo kada i bilo gdje, ako osoba ima pristup vodi.
U zadnjem desetogodišnjem razdoblju od 2014. – 2023. u Hrvatskoj je od utapanja umrlo 769 osoba. Od toga je umrlo 47 djece i mladih osoba u dobi do 19 godina. Utapanje je bilo drugi najčešći uzrok smrti od nenamjernih ozljeda kod djece i mladih (0-19). Međutim, najveći broj osoba umrlih od utapanja (365) bio je u dobi od 65+.
U 2023. godini u Hrvatskoj je od utapanja umrlo 68 osoba od kojih je 46 muških, a 22 ženskih osoba.
PREPORUKE ZA POVEĆANJE SIGURNOSTI U VODI
Stalan nadzor djece
Djeca uvijek moraju biti pod nadzorom odraslih – čak i u kadi, malim bazenima ili plitkoj vodi.
Ograničen pristup izvorima vode
Bazenima i spremnicima vode treba onemogućiti slobodan pristup. Spremnici i kade trebaju biti ispražnjeni i odloženi izvan dohvata djece nakon korištenja.
Učenje plivanja
Plivanje može smanjiti rizik od utapanja kod djece za čak 88 %. Djecu treba nadzirati čak i kad znaju plivati.
Nošenje sigurnosnog prsluka
Djeca koja ne znaju plivati trebaju nositi sigurnosni prsluk primjeren njihovoj dobi i težini.
Oprez pri kupanju u prirodi
Rijeke i jezera često imaju neravno dno, jake struje i virove. Uvijek treba biti posebno oprezan.
Sigurno ponašanje u vodi
U vodu ulazite postupno, plivajte u društvu, ne skačite bez provjere sigurnosti, ne zadržavajte dah dugo i ne ulazite u vodu odmah nakon jela.
Oprez kod ronjenja
Uvijek ronite u paru i pridržavajte se osnovnih pravila sigurnog ronjenja.
Poseban oprez za kronične bolesnike
Osobe s epilepsijom, dijabetesom ili srčanim bolestima trebaju se pridržavati liječničkih uputa i kupati isključivo u prisutnosti drugih osoba.
Ne konzumirajte alkohol
Alkohol smanjuje sposobnost procjene, narušava ravnotežu i povećava rizik od utapanja.
Osnove spašavanja i oživljavanja
Ako nije moguće čekati pomoć, koristite pomagala za spašavanje i pristupite osobi koja se utapa s oprezom. U hitnim slučajevima odmah započnite s oživljavanjem i pozovite hitnu pomoć.
Hrvatski Crveni križ na temelju javne ovlasti (Zakon o Hrvatskom Crvenom križu, NN 71/2010) vodi Službu spašavanja života na vodi na temelju međunarodno priznatih standarda te provodi tečajeve za osposobljavanje spasilaca.
Više o programu za osposobljavanje za spasioca možete pročitati ovdje: https://www.hck.hr/sto-radimo/spasavanje-zivota-na-vodi-i-ekoloska-zastita-priobalja/programi-osposobljavanja/231
Izvori:
https://www.who.int/campaigns/world-drowning-prevention-day/2025