22.-26. listopada 2018.
„ZDRAVA RADNA MJESTA – UPRAVLJANJE OPASNIM TVARIMA“
Europski tjedan za sigurnost i zdravlje na radu ove je godine posvećen kampanji koja se provodi u 2018. i 2019. godini pod motom „Zdrava radna mjesta – upravljanje opasnim tvarima“. Održava se od 22. do 26. listopada i bit će obilježen nizom događanja i aktivnosti u više od 30 europskih zemalja. Izloženost opasnim tvarima mnogo je češća na radnim mjestima nego što se misli. Opasne tvari na poslu mogu uzrokovati široki spektar zdravstvenih problema i bolesti, kao i sigurnosne rizike. Kampanja 2018-19 ima za cilj podizanje svijesti o rizicima koje predstavljaju opasne tvari na radnom mjestu kao i promicanje kulture prevencije rizika.
Opasne tvari mogu biti u čvrstom, tekućem ili plinovitom stanju, a u organizam mogu ući udisanjem, prodiranjem kroz kožu ili gutanjem.
Izloženost opasnim tvarima na radnom mjestu uzrokuje akutne i kronične zdravstvene probleme, uključujući:
- respiratorne bolesti kao što su npr. astma, rinitis, azbestoza i silikoza,
- oštećenje unutarnjih organa, uključujući mozak i živčani sustav,
- iritaciju i bolesti kože,
- profesionalne karcinome: npr. leukemiju, rak pluća, mezoteliom, rak nosne šupljine.
Osim toga, radnici mogu stradati jer prisutnost opasnih tvari može dovesti do požara, eksplozije, akutnog trovanja i gušenja.
Drugo europsko istraživanje o novim i prijetećim rizicima (ESENER-2), koje je u poduzećima provela EU-OSHA, otkriva da su opasne supstance najčešće prisutne u djelatnostima kao što su poljoprivreda, prerađivačka industrija i građevinarstvo.
Međutim, radnici su potencijalno u svim djelatnostima izloženi riziku izlaganja opasnim tvarima. Ukupno 38% europskih poduzeća prijavljuje potencijalno opasne kemijske ili biološke tvari na svojim radnim mjestima. Stoga je neophodno identificirati opasnosti i njima upravljati.
CILJEVI KAMPANJE
- Podizanje svijesti o važnosti sprečavanja nastanka rizika od opasnih tvari
- Promicanje procjene rizika pružajući informacije o praktičnim alatima i stvarajući prilike za razmjenu dobre prakse s naglaskom na:
- uklanjanje ili zamjenu opasnih tvari na radnom mjestu
- redoslijedu poduzimanja preventivnih mjera (tj. poštovati redoslijed naveden u zakonodavstvu tako da se uvijek odabere najučinkovitiji tip mjere).
- Povećati svijest o rizicima povezanim s izloženosti karcinogenima na radu podržavajući razmjenu dobre prakse.
- Usmjeriti skupine radnika s posebnim potrebama i višim razinama rizika na prilagođene informacije o primjerima dobre prakse. Rizici mogu biti veći jer su ti radnici:
- neiskusni, neinformirani ili fizički ranjivi, ili
- zato što često mijenjaju radna mjesta, ili
- rade u djelatnostima gdje je svijest o problemu niska, ili
- zbog veće ili različite fiziološke osjetljivosti (npr. mladi naučnici , ili razlike između muškaraca i žena).
U Hrvatskoj se povodom Europskog tjedna za sigurnost i zaštitu zdravlja na radu održava skup pod nazivom: „Propisi s primjerima dobre prakse – rad s opasnim kemikalijama“. Skup će se održati u Zagrebu, 25. listopada 2018. godine u organizaciji Ministarstva rada i mirovinskoga sustava i uz pokroviteljstvo EU-OSHA.
Izvor: https://osha.europa.eu/en/healthy-workplaces-campaigns