Godišnje konferencija Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini (EDIH AI4Health.Cro)

 

Godišnja konferencija Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini (EDIH AI4Health.Cro) održana je 8. travnja i u sklopu nje odvila se završna manifestacija inovacijskog natjecanja u sklopu kojeg su dodijeljene nagrade za tri najbolja rješenja. Konferenciju su otvorili zamjenica voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Andrea Čović Vidović, u ime Ministarstva zdravstva mr. sc. Hrvoje Belani, načelnik Sektora za implementaciju i unaprjeđenje informacijskih sustava, te dr. sc. David M. Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković (IRB).

 

AI rješenje koje može pomoći liječnicima 

Nakon pozdravnih obraćanja, tri najbolja tima danas su pred preko stotinu stručnjaka iz ICT-a zdravstva i startup ekosustava, kliničarima i poduzetnicima predstavili svoja inovativna rješenja. Prvo mjesto i nagradu od 5.000 eura odnio je tim JMM koji čine Marko Domagoj BenkovićJakov Rukavina i Mario Tropčić. Drugo mjesto i 3.000 eura osvojio je tim BreastFriends koji čine Tomislav Blažeka, Dorotea Jalušić, Nikolina Kosanović i Borna Jelić, dok je treće mjesto i nagradu od 1.000 eura osvojio tim Kronos koji čine  Matej Crnković, Jan Ðurinec i Mihovil Stručić.

Innovation_competition_winners

 

Svake godine, rak dojke odnosi više od 670.000¹ života. Rana dijagnostika je ključna za spašavanje života, a programi za rano otkrivanje raka dojke su se pokazali neophodnima kroz pravovremene mamografske preglede. Ipak, sustav je pod velikim pritiskom. Unatoč napretku u medicinskoj tehnologiji, izazovi u ranoj dijagnostici ostaju – od suptilnosti simptoma do prevelikog obujma podataka i slika koje liječnici trebaju obraditi u sve kraćem vremenu. Na natjecanje se ukupno prijavilo 106 natjecatelja i 34 tima, a 13 timova posljednjih je mjeseci naporno radilo na svojim rješenjima.

Njihov zadatak nije bio nimalo lak, u razvoju rješenja suočili su se s četiri ključna izazova u korištenju AI-a za analizu mamografskih snimki. Prvo su trebali razviti AI model koji prepoznaje i razvrstava lezije dojke prema BI-RADS sustavu, koji je važan za procjenu stupnja rizika od raka dojke. Zatim su morali označiti sumnjiva područja na snimkama, baš kao što to radi iskusni radiolog. U trećem zadatku su trebali objasniti kako njihov model dolazi do zaključaka, što pomaže u otkrivanju važnih uzoraka i mogućih pristranosti. I na kraju, četvrti zadatak je bio osmisliti jednostavno i korisno sučelje koje liječnicima olakšava tumačenje rezultata, uz jasna objašnjenja dijagnoza i njihove pouzdanosti.

“Natjecatelji su razvijali rješenja ne samo kao AI aplikacije, već i kao poslovne modele. Demonstrirali su impresivnu kreativnost i raznolikost pristupa,” istaknula je dr. sc. Anja Barešić, koordinatorica projekta AI4Health.Cro s Instituta Ruđer Bošković. “Danas su nam se predstavili najbolji timovi, i iskreno se nadamo da će iz ovog natjecanja proizaći barem jedan ambiciozan startup usmjeren na rješavanje specifičnih izazova u hrvatskom zdravstvu. Ocjenjivanje je bilo izazovno, ali smo imali podršku vrhunskih stručnjaka iz našeg konzorcija,” dodala je.

Iz pobjedničkog tima JMM ističu kako im je tijekom procesa najviše koristilo što članovi tima imaju jedinstveni skup znanja i vještina potrebnih za ovaj izazov, tako da su mogli brzo komunicirati i razmjenjivati ideje tijekom rada na zadatku.

 

Naime, tim JMM čine čine alumni Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Jakov Rukavina je stručnjak za računalni vid, koji svojim znanjem doprinosi razvoju sofisticiranih algoritama za analizu slika. Uz njega, ključnu ulogu u timu imaju Mario Tropčić, doktorand na FER-u, čija specijalnost su algoritmi dubokog učenja koji, u ovom slučaju, omogućavaju precizno prepoznavanje uzoraka i anomalija u medicinskim slikama, te Marko Domagoj Benković, stručnjak za strojno učenje s Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, koji pridonosi svojim znanjem o najnovijim tehnološkim trendovima i inovacijama u području umjetne inteligencije.

 

‘’Rješenje smo predstavili kroz interaktivno sučelje koje omogućuje liječnicima obradu i analizu mamografskih snimaka pacijenata u realnom vremenu, pružajući mogućnost usporedbe trenutnih nalaza s prethodnima. Zahvaljujući naprednim modelima strojnog učenja, aplikacija automatski dodjeljuje BI-RADS ocjene, koje su ključne u procjeni potencijalnih kancerogenih  lezija, te istodobno detektira anomalije na snimkama. Osim toga, aplikacija nudi vizualne alate koji liječnicima olakšavaju dijagnostički proces te generira izvještaje o pregledima koje je moguće spremiti u PDF format’’, objašnjava Marko Domagoj Benković, voditelj tima JMM.‘’Daljnji planovi za razvoj rješenja ovise o nekoliko faktora. Prije svega o potencijalnim investicijama, ali i osobnim obavezama. U idealnom scenariju plan je poboljšati točnosti naših modela i implementirati dodatne funkcionalnosti sučelja’’, zaključuju Marko, Jakov i Mario.

 

Rast interesa za primjenu AI-a u zdravstvu

Uz čestitku nagrađenima, koordinatorica projekta AI4Health.Cro, dr. sc. Anja Barešić istaknula je kako centar AI4Health.Cro ne samo da potiče startupove kroz inovacijska natjecanja, već i pruža ključnu podršku brojnim drugim tvrtkama u njihovom procesu digitalne transformacije i to zahvaljujući suradnji s konzorcijem od 16 sektorskih partnera. “Drugu godinu provedbe projekta zaključujemo zadovoljni jer je naše usluge koristilo je 37 korisnika, svaki s personaliziranim programom digitalne transformacije koji  obuhvaća edukacije, umrežavanje, financiranje i testiranja,” navela je dr. sc. Anja Barešić.

 

AI4Health.Cro Annual Conference_Anja

 

Europski zajednički podatkovni prostor
Hrvatski zavod za javno zdravstvo ponosni je član konzorcija AI4Health.Cro i aktivno sudjeluje u njegovim projektima, uključujući provedbu ovogodišnjeg inovacijskog natjecanja. Kao javnozdravstvena institucija, HZJZ ne samo da pruža savjetodavnu podršku po medicinskim pitanjima, već doprinosi i tehničkim aspektima projekta. Konkretno, HZJZ je dao značajan doprinos u obradi medicinskih slika, anonimizaciji podataka te osiguravanju sigurnih okruženja za rad s podacima, sve u skladu s budućom ulogom Centra za pristup zdravstvenim podacima. Važno je napomenuti da je 26. ožujka 2025. stupila na snagu Uredba o Europskom prostoru zdravstvenih podataka (EHDS), koja predstavlja ključan korak prema harmonizaciji pristupa i dijeljenja zdravstvenih podataka unutar Europske unije. Ova uredba dodatno naglašava važnost razvoja sigurnih i interoperabilnih sustava za obradu podataka, čemu HZJZ aktivno doprinosi kroz svoje projekte.AI4Health.Cro Annual Conference_crowd

 

 

Inspiracija iz međunarodnog okruženja

Inspirativan dio konferencije bila su i izlaganja pozvanih predavača, koja su istaknula izniman potencijal umjetne inteligencije u zdravstvu, posebno kroz primjenu u dijagnostici i liječenju raka. Posebno dojmljivo bilo je izlaganje dr. sc. Hemmela Amranije, osnivača tvrtke Digistain, čija je inovativna tehnologija unaprijedila dijagnostiku raka dojke te omogućila preciznije određivanje pacijenata kojima je potrebna kemoterapija, čime je skratio vrijeme čekanja na liječenje i smanjio zdravstvene troškove. Njegova istraživanja na prestižnom Imperial Collegeu u Londonu donijela su mu brojne nagrade, a uspješno je privukao investicije vodećih svjetskih investitora poput Y Combinatora, ističući se među čak 17.000 kandidata, te dodatnu podršku Harvard Capitala. Također, zanimljivo predavanje održao je Kaloyan Ratchev, osnivač tvrtke Vangavis i inicijative Onco-Innovate, približio je sudionicima izazove, trendove i prilike koje AI startupi susreću u Europi, naglasivši važnost interdisciplinarnosti u inovacijama te svoj dugogodišnji angažman u oblikovanju AI ekosustava kroz Europski AI forum i AI klaster u Bugarskoj

Inspirative_talk