Međunarodni dan osviještenosti o prijevremenom rođenju 2024. g.

Međunarodni dan osviještenosti o prijevremenom rođenju je dan posvećen promicanju svijesti o izazovima i teretu prijevremenih poroda, kako u Hrvatskoj tako i na globalnoj razini. Obilježava se 17. studenog već 16. godinu za redom. Obilježavanje je započelo 2008. godine od strane EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) i partnerskih europskih roditeljskih organizacija. Pridružili su im se LittleBigSouls (Afrika), March of Dimes (SAD) i National Premmie Foundation (Australija) te su Svjetski dan nedonoščadi pretvorili u interkontinentalni pokret. Ovoj inicijativi su se pridružili brojni pojedinci i organizacije iz više od 100 zemalja. Udružili su se u provođenju akcija i organiziranih događanja posvećenih podizanju svijesti o prijevremenome rođenju, ali i aktivnostima usmjerenim poboljšanju zdravstvenih ishoda u  prijevremeno rođene djece i pružanju pomoći njihovim obiteljima.

U znak prepoznavanja Međunarodnog dana osviještenosti o prijevremenom rođenju kao simbol je određena mala ljubičasta čarapica gdje ljubičasta boja simbolizira osjetljivost i iznimnost. Jedna čarapica se nalazi u nizu s 9 čarapica u punoj veličini te simbolizira 1 prijevremeno rođenje na 10 poroda. Slogan za 2024. godinu je  “Pristup kvalitetnoj skrbi posvuda”, jer svake godine se u svijetu prijevremeno rodi preko 13 milijuna novorođenčadi kojima je potrebna posebna skrb.

U Hrvatskoj je u veljači 2010. godine, na inicijativu roditelja i zdravstvenih djelatnika u cilju pomoći, edukacije i razmjene iskustava roditelja prijevremeno rođene djece te dugoročnog unaprjeđenja skrbi za bolesnu i prijevremeno rođenu djecu osnovana udruga “Palčići”. Osim potpore roditeljima i djeci, udruga je dosad organizirala brojne humanitarne projekte pomoću kojih je tridesetak hrvatskih bolnica opremila medicinskom opremom, koja im je nedostajala za liječenje i njegu novorođenčadi.

Sva djeca rođena prije 37. tjedna trudnoće su nedonoščad, odnosno prijevremeno rođena djeca. U Hrvatskoj se godišnje prijevremeno rodi oko 2.500 novorođenčadi što čini oko 6% živorođenih i njihov udio zadnjih nekoliko godina neprekidno raste te u 2023. godini iznosi 6,7%. U 2023. godini je od 218 perinatalno umrlih iz prijevremenih poroda bilo 133/156 mrtvorođenih i 52/62 umrlih u dobi 0 – 6 navršenih dana života što ukupno čini čak 84,9% svih perinatalno umrlih. Perinatalna smrtnost među rođenima u dobi ispod 37. tjedana trudnoće je iznosila 78,9/1.000 prijevremeno rođenih, dok je u djece rođene nakon navršenog 37. tjedna trudnoće iznosila 1,1/1.000 rođenih nakon navršenog 37. tjedna trudnoće.

Nedonoščad se može podijeliti u 4 kategorije: izrazito rana (≤ 27 navršenih tjedana gestacije), vrlo rana (28 tj. – 31 tj. + 6 dana), umjereno rana (32 tj. –  33 tj. +6 dana) i kasno prijevremeno rođena (34 tj. – 36 tj. + 6 dana). U Hrvatskoj je u 2023. godini bilo 0,53% izrazito rane nedonoščadi, vrlo rane nedonoščadi je bilo 0,74%, kasno prijevremeno rođenih je bilo 0,86%, a najviše je bilo prijevremeno rođenih u dobi 34 – 36 navršenih tjedana, 5,01%, dok se iz terminskih trudnoća rodilo 92,86% novorođenčadi.

Prema porođajnoj masi nedonoščad dijelimo u tri kategorije: djeca ekstremno niske porođajne mase (500 – 999 grama), izrazito niske porođajne mase (1.000 – 1.499 grama) i niske porođajne mase (1.500 – 2.499 grama).

Preživljavanje i daljnji ishod liječenja tijekom novorođenačkog i poslijenovorođenačkog razdoblja ove skupine novorođenčadi uvelike ovisi o mjestu rođenja. Stoga je od posebne važnosti njihova “koncentracija” u rodilištima koja imaju potrebnu opremu i prostor te mogu osigurati da se u skladu sa stručnim standardima i smjernicama provede liječenje prijevremeno rođenih, posebice onih mase manje od 1.500 grama, uz pomoć supspecijalista neonatologa i drugog posebno educiranog osoblja u jedinicama intenzivnog neonatalnog liječenja. Primjena ovakve organizacije perinatalne zaštite je u većini razvijenih zemalja dovela do značajnog smanjenja perinatalnog mortaliteta, što je dokazano u brojnim svjetskim istraživanjima.

U svrhu podizanja svijesti čitave društvene zajednice o zdravstvenim problemima prijevremeno rođene djece i problemima s kojima se nose njihove obitelji, kao i zdravstveni djelatnici koji brinu o njima, 17. studenog svake godine se ovaj dan obilježava puštanjem ljubičastih balona u znak sjećanja na sve “Palčiće” među zvijezdama.