Smiju li se djeca cijepiti živim cjepivima ako u kućanstvu imaju trudnicu ili imunokompromitiranu osobu?

Iako živa cjepiva u pravilu nisu preporučena za primjenu kod trudnica i imunokompromitiranih osoba, nema razloga da se zdrava djeca koja dijele kućanstvo sa trudnicom ili imunokompromitiranom osobom ne cijepe živim cjepivima koja su trenutno u upotrebi u Republici Hrvatskoj. Naprotiv, treba osigurati da su svi kućni kontakti imunokompromitiranih osoba cijepljeni svim cjepivima u skladu s kalendarom cijepljenja.

Iako postoji teoretski rizik da se nakon cijepljenja živim cjepivom uzročnik može prenijeti na osobe u okolini, s posebnim naglaskom na trudnice i imunokompromitirane osobe, ovaj rizik je obično iznimno nizak i većina cjepiva se i dalje preporučuje, jer prednosti cijepljenja premašuju teoretski rizik prijenosa. Stoga svi trebaju biti cijepljeni sukladno dobi i kalendaru cijepljenja, bez obzira na to imaju li u bliskom kontaktu trudnice ili imunokompromitirane osobe. Također treba imati na umu i da će primanje cjepiva spriječiti bolesti protiv koji se cijepi, tako da neće biti potencijalnog prijenosa na osobu u slučaju zaraze. Ponekad se neka stanja ili okolnosti pogrešno interpretiraju kao kontraindikacija ili mjera opreza za cijepljenje, iako ona to zapravo nisu. Ove pogrešne percepcije rezultiraju propuštenim prilikama za primjenu preporučenih cjepiva. Savjetodavni odbor za cijepljenje CDC-a (ACIP) u svom dokumentu Opće smjernice za dobru praksu cijepljenja (1) navodi kako je upravo činjenica da djeca žive s trudnicom ili imunokompromitiranom osobom jedna od krivo tumačenih situacija koja dovodi do propuštanja cijepljenja živim cjepivima.

Primjena cjepiva protiv ospica, rubele i zaušnjaka (MMR) generalno se smatra sigurnom za primjenu kod djece koja u kućanstvima imaju trudnicu ili imunokompromitiranu osobu jer nije bilo zabilježenog sekundarnog prijenosa cijepnog soja virusa.

Cjepivo protiv vodenih kozica je također u pravilu sigurno, no oprez je potreban u slučaju postvakcinalnog osipa nakon cijepljenja protiv vodenih kozica kada se preporučuje izbjegavanje bliskog kontakta s osjetljivim imunokompromitiranim osobama za vrijeme trajanja osipa. No čak i u slučaju prijenosa cijepnog soja virusa može se očekivati znatno blaži oblik bolesti nego što bi to bilo kod izloženosti divljem soju varicella virusa.
Kako je nakon cijepljenja rotavirusnim cjepivom zabilježeno izlučivanje cijepnog soja virusa stolicom, preporučuje se svim osobama koje skrbe o djetetu redovito pranje ruku nakon promjene pelena cijepljenog djeteta što smanjuje rizik prijenosa cijepnog soja virusa. Rizik prijenosa je ipak manji nego u slučaju zaraze divljim sojem virusa tako da omjer koristi i rizika govori u prilog cijepljenju.

U literaturi se ne navodi da postoji prepreka za cijepljenje BCG cjepivom djece koja dijele kućanstvo s trudnicama ili imunokompromitiranim osobama.

Iako nema objavljenih specifičnih preporuka za cijepljenje protiv žute groznice, može se zaključiti da se sličan princip može primijeniti i za ovo cjepivo. Cijepljenje trudnica cjepivom protiv žute groznice nije u potpunosti kontraindicirano nego je mjera opreza. Ako je putovanje u zahvaćeno područje neodgodivo, a rizik zaraze procijenjen većim od rizika primjene cjepiva u tom slučaju se trudnice mogu cijepiti. Isto se u tom slučaju može primijeniti i na njihove kućne kontakte (2).
Cjepiva koja nisu registrirana u Hrvatskoj:

Oralno cjepivo protiv poliomijelitisa (OPV) ne preporučuje se osobama koje u kućanstvu imaju imunokompromitiranu osobu, i u tom slučaju preporučuje se cijepljenje inaktiviranim polio cjepivom (IPV) (3,4).

Kontraindicirana je primjena cjepiva protiv velikih boginja osobama koje u kućanstvu imaju trudnice ili imunokompromitirane osobe. Treba imati na umu da je cjepivo koje se koristi za cijepljenje protiv Mpox u Hrvatskoj (Jynneos) nereplicirajuće i na njega se ovo ne primjenjuje (1, 4).

Ovdje je pregled literaturnih podataka objavljenih na temu eventualnog prijenosa cijepnog soja na osjetljive osobe u okolini za cjepiva koja su u registrirana za primjenu u Republici Hrvatskoj.

 

Cjepivo protiv ospica, parotitisa i rubele (MMR)

Izvor Zaključak
Greenwood KP, Hafiz R, Ware RS, Lambert SB. A systematic review of human-to-human transmission of measles vaccine virus. Vaccine. 2016;34(23):2531-6 Sustavni pregled literature pokazuje kako nije bilo zabilježenih slučajeva prijenosa virusnog soja sa cijepljene osobe na osobe u okolini.
Chang SY, Bisht A, Faysman K, Schiller GJ, Uslan DZ, Multani A. Vaccine-associated measles in a hematopoietic cell transplant recipient: Case report and comprehensive review of the literature. Open Forum Infect Dis. 2021;8(8) Ovaj rad prikazuje slučaj postvakcinalnih ospica kod osobe nakon transplantacije krvotvornih matičnih stanica. Unatoč boravku osobe u Klinici za hematologiju i onkologiju, gdje su također boravile i druge osjetljive osobe s različitim malignitetima, nije zabilježeno sekundarnih slučajeva.
Australian Immunisation Handbook, Vaccine preventable diseases, Measles Kućni kontakti imunokompromitiranih osoba mogu primiti cjepiva koja sadrže virus ospica.

 

Cjepivo protiv vodenih kozica

Izvor Zaključak
Marin M, Leung J, Gershon AA. Transmission of Vaccine-Strain Varicella-Zoster Virus: A Systematic Review. Pediatrics. 2019;144(3):e20191305. Zdrave, cijepljene osobe imaju minimalni rizik od prijenosa cijepnog virusa kontaktima, i to samo ako se pojavi postvakcinalni osip. Ovi rezultati podržavaju postojeće preporuke za rutinsko cijepljenje protiv vodenih kozica i smjernice da osobe s postvakcinalnim osipom izbjegavaju kontakt s osjetljivim osobama koje su u visokom riziku od teških komplikacija uzrokovanih varicella virusom.
Australian Immunisation Handbook, Vaccine preventable diseases, Varicella (chickenpox) Neimuna trudnica koja je kućni kontakt ne predstavlja kontraindikaciju za cijepljenje zdravog djeteta ili odrasle osobe u istom kućanstvu cjepivom koje sadrži virus varicella. Korist od smanjenja izloženosti neimunih trudnica cijepljenjem zdravih kontakata nadmašuje sve teoretske rizike od prijenosa cijepnog virusa na te žene.

 

Cjepivo protiv rota virusa

Izvor Zaključak
Li Y, Sun X, Fu Y, You X, Hartwig S. Literature review to identify evidence of secondary transmission of pentavalent human-bovine reassortant rotavirus vaccine (RV5) strains to unvaccinated subjects. Vaccine. 2024;42(7):1461-8. Ovaj pregled literature identificirao je sedam studija koje su procjenjivale mogućnost sekundarnog prijenosa rota virusa (R5) na necijepljene osobe. Nije zabilježen prijenos rotavirusa s cijepljenog na necijepljeno dojenče u bolnicama, u zajednici niti u jaslicama u uvjetima bliskog kontakta, gdje bi dojenčad bila u najvećem riziku.
Anderson EJ. Rotavirus vaccines: viral shedding and risk of transmission. Lancet Infect Dis. 2008;8(10):642-9. S obzirom na poznatu mogućnost izlučivanja cijepnog soja stolicom, imunokompromitiranim kontaktima trebalo bi savjetovati da izbjegavaju kontakt sa stolicom cijepljenog djeteta ako je to moguće, posebno nakon prve doze cjepiva, barem 14 dana. Budući da je rizik od prijenosa cjepiva i kasnijih bolesti uzrokovanih cjepivom s trenutnim cjepivima mnogo manji od rizika od bolesti uzrokovane divljim tipom rotavirusa kod imunokompromitiranih kontakata, cijepljenje bi trebalo poticati.
Australian Immunisation Handbook, Vaccine preventable diseases, Rotavirus Dojenčadi koja žive u kućanstvu s osobama koje su imunokompromitirane preporučuje se da prime cjepivo protiv rotavirusa.
Pranje ruku i pažljivo odlaganje pelena smanjuje rizik od prijenosa virusa cjepiva na druge članove kućanstva.

Reference:
1. Advisory comittee on Immunization Practices (ACIP), General Best Practice, Guidelines for Immunization, listopad 2024. Dostupno na: https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/acip-recs/general-recs/downloads/general-recs.pdf
2. Centers for Disease Prevention and Control (CDC), Guidelines for Vaccinating Pregnant Persons, listopad 2024. Dostupno na: Guidelines for Vaccinating Pregnant Persons | Pregnancy & Vaccines | CDC
3. Coşkun A, Özelçi P, Kara A. Questions on immunization and vaccination and short answers. J Pediatr Inf 2023;17(2):e140-e141. Dostupno na: 2023-17-2-en-140-141.pdf
4. UK Health Security Agency, Immunisation against infectious disease, The Green book, Chapter 6: Contraindications and special considerations, August 2017. Dostupno na: https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5a82ce28e5274a2e8ab5970f/Greenbook_chapter_6.pdf