Gluhosljepoća predstavlja kompleksan oblik invaliditeta čije je glavno obilježje dvostruko senzoričko oštećenje sluha i vida u različitim kombinacijama intenziteta. Gluhoslijepa osoba ne mora biti potpuno gluha i potpuno slijepa (praktična gluhosljepoća); većina gluhoslijepih zapravo ima određene ostatke ili vida ili sluha u kombinaciji s težim oštećenjem drugog osjetila (nagluhost i slabovidnost, gluhoća i slabovidnost, sljepoća i nagluhost). Gluhosljepoća može nastati zbog različitih uzroka te može biti urođena ili stečena. Teže poteškoće ili ograničenja koji proizlaze kao posljedica gluhosljepoće iskazuju se u svakodnevnom životu u zajednici, odnosno u komunikaciji, pristupu informacijama, kretanju, učenju, školovanju, radnom osposobljavanju, osmišljavanju slobodnog vremena i društvenom životu.
Globalna prevalencija gluhosljepoće nije u potpunosti ispitana, no smatra se da je češća kod starijih osoba, budući da prevalencija oštećenja vida i sluha raste s godinama. Izvješće Svjetskog saveza gluhoslijepih procjenjuje da 0,2% populacije živi s gluhosljepoćom, što isključuje one s blažim oblicima, koji još uvijek mogu imati prepreke u društvenom sudjelovanju. U Republici Hrvatskoj prema podacima Registra osoba s invaliditetom 164 osobe imaju kao uzrok invaliditeta gluhosljepoću, pri čemu je najveći udio u dobnoj skupini 20 – 64 godine (52%) a po pitanju distribucije po spolu utvrđena je raspodjela od 54% osoba muškog i 46% osoba ženskog spola. U kontekstu globalnog starenja stanovništva, očekuje se porast prevalencije gluhosljepoće što će imati reperkusije na dobrobit i kvalitetu života osoba s gluhosljepoćom ili onih koji su pod rizikom, kao i na pružanje učinkovitih zdravstvenih usluga kako bi se maksimiziralo njihovo zdravlje i funkcionalna sposobnost.
Europska unija gluhoslijepih (EDbU) je osnovana 2003. godine kao nevladina, neprofitna organizacija te ove godine obilježava 21. obljetnicu postojanja kao europski entitet koji ujedinjuje nacionalne organizacije gluhoslijepih osoba. Kao autentični glas gluhoslijepih osoba u Europi, primarni cilj EDbU-a je raditi na jednakosti i društvenoj uključenosti gluhoslijepih osoba u svim europskim zemljama, a 22. listopada slavi kao Europski dan gluhoslijepih osoba u znak priznanja svog osnivanja kao jedine europske organizacije koja predstavlja istinski identitet i razumijevanje zajednice gluhoslijepih osoba.