I-MOVE+ (engl. Integrated Monitoring of Vaccines in Europe) je konzorcij 24 partnera (regionalni i nacionalni zavodi za javno zdravstvo, SME, Sveučilišta iz 17 zemalja članica EU/EEA). Trajanje projekta je tri godine.
I-MOVE+ je akronim za integrirano praćenje učinka cjepiva u Europi. I-MOVE+ je dobio sredstva (svibanj 2015. – listopad 2018.) Europske Komisije (H2020) da identificira, provede pilot testiranja, koristi te podijeli najbolje dizajne studija za mjerenje u realnom vremenu učinkovitosti i učinka cjepiva koja se koriste u starijoj populaciji za sprečavanje gripe i pneumokoknih infekcija.
Cilj projekta je razviti održivu platformu primarne zdravstvene zaštite, bolnica i mreža laboratorija koji koriste validirane standardizirane metode da bi ocijenili postojeće i nove programe cijepljenja neovisno o komercijalnim interesima. Cilj je izmjeriti i usporediti efikasnost (engl. vaccine effectiveness; VE ) i učinak (engl. vaccine impact; VI ) cjepiva protiv gripe i pneumokoknih cjepiva te strategija cijepljenja populacije starijih u Europi.
Rezultati će omogućiti bolje razumijevanje čimbenika koji utječu na specifičnu VE, trajanje zaštite pneumokoknih cjepiva i cjepiva protiv gripe, interakcije među cjepivima, ulogu ponavljanih cijepljenja i slično. Ova će suradnja zemalja članica EU odgovoriti na pitanja čiji su odgovor potrebni veliki uzorci i omogućiti dijeljenje stručnosti koje se ne može postići samo u jednoj zemlji zasebno. Omogućit će se korištenje najboljih metoda i rezultata u korist svih zemalja EU-a, bez obzira na njihova trenutna javnozdravstvena postignuća. Rezultati će se dijeliti s međunarodnim partnerima.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) je uključen u radni paket 2 (engl. WP2: Influenza vaccines) kroz koji će se provoditi case control studija praćenja djelotvornosti cjepiva protiv gripe. Koordinatorica projekta ispred HZJZ-a je Vesna Višekruna Vučina, dr. med., a u provođenju projekta sudjeluju prim. dr. sc. Bernard Kaić, dr. med., mr. sc. Sanja Kurečić Filipović, dr. med., Iva Pem Novosel, dr. med., Goranka Petrović, dr. med. i Martina Zajec, san. ing.
Cilj WP2 je u populaciji starijih osoba na razini primarne i bolničke zdravstvene zaštite, rano i kasnije u sezoni izmjeriti učinkovitost cjepiva protiv laboratorijski potvrđene gripe (PCR pozitivne) i učinak različitih vrsta cjepiva protiv gripe (npr. adjuvantna naspram neadjuvantnih) da bi mogli:
- identificirati vrste cjepiva (adjuvantna naspram neadjuvantnih, živa naspram atenuiranih, trovalentna naspram četverovalentnih) i vrste različite učinkovitosti,
- razumjeti koji čimbenici utječu na učinkovitost cjepiva protiv gripe, trajanje zaštite, ulogu uzastopnog cijepljenja kroz sezone,
- identificirati ključne fenotipske ili genotipske promjene virusa gripe koji mogu utjecati na učinkovitost cjepiva,
- procijeniti učinak cjepiva protiv gripe u smanjenju definiranih kliničkih ishoda (hospitalizacije zbog gripe, smrti koje se pripisuju gripi) u starijoj populaciji. Napomena, radni paket 4, u kojem Hrvatska ne sudjeluje, mjerit će potencijalni indirektni učinak cijepljenja djece protiv gripe na incidenciju gripe kod starijih u zemljama koje su uvele univerzalno cijepljenje djece u svoje programe cijepljenja (Finska, Ujedinjeno Kraljevstvo).
Metode: istraživanje se provodi pomoću test negative case control studije. Ispitanici su osobe iznad 65 godina koje se javljaju s kliničkom slikom gripe (engl. influenza like illness; ILI i severe acute respiratory infections; SARI). Definicija slučaja ILI prema protokolima je: osoba koja se javi odabranom liječniku s naglom pojavom simptoma i najmanje jednim od četiri opća simptoma: povišena tjelesna temperatura, malaksalost, glavobolja, mijalgija i najmanje jednim od sljedeća tri respiratorna simptoma: kašalj, grlobolja, kratkoća daha. Definicija slučaja gripe: slučaj ILI s pozitivnim nalazom respiratornog uzorka na gripu s najmanje jednom informacijom o tipu ili podtipu. Definicija slučaja SARI: hospitalizirana osoba s najmanje jednim sustavnim siptomom ili znakom (vrućica, malaksalost, glavobolja ili mijalgija) ili pogoršanje općeg stanja ili pogoršanje funkcionalnog statusa i najmanje jedan respiratorni simptom ili znak (kašalj, grlobolja, kratkoća daha) kod prijema ili u roku od 48 sati nakon prijema. Simptomi nisu počeli više od 7 dana prije prijema u bolnicu.
Kao slučaj se bilježi ILI ili SARI s pozitivnim nalazom respiratornog uzorka na gripu, a kao kontrola slučaj ILI ili SARI s negativnim nalazom respiratornog uzorka na gripu. Sudionici se regrutiraju na razini primarne i sekundarne zdravstvene zaštite.
U istraživanju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti namjerava se uključiti pacijente s kliničkom slikom gripe (influenza like illness) iz pet gradova: Zagreba, Rijeke, Splita, Varaždina i Osijeka. Ukupno se planira uključiti 150 pacijenata po sezoni gripe u Republici Hrvatskoj, što bi značilo 30 pacijenata po svakom od navedenih gradova. Pacijenti se regrutiraju u ordinacijama liječnika obiteljske medicine prema protokolu – na početku, sredinom i na kraju sezone gripe.
Liječnici obiteljske medicine uzimaju bris nazofarinksa za određivanje virusa gripe, a nadležni epidemiolog uzorke prikuplja i šalje u Nacionalni centar SZO-a za influencu pri HZJZ-u. Za svakog uključenog pacijenta liječnik obiteljske medicine popunjava internetski anketni upitnik.
U istraživanju na razini bolničke zaštite uključili bismo pacijente s teškom kliničkom slikom respiratorne infekcije (SARI) koji dolaze u Kliniku za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević. Pacijenti se uključuju prema protokolu – na početku, sredinom i krajem sezone gripe. Bolnički liječnici koji sudjeluju u istraživanju će pacijentima s kliničkom slikom gripe uzeti bris nazofarinksa za određivanje virusa gripe koji će poslati u Nacionalni centar SZO-a za influencu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Za svakog uključenog pacijenta liječnici popunjavaju internetski anketni upitnik.
Pooling prikupljenih podataka iz svih zemalja sudionica napravit će koordinator cjelokupnog projekta – EpiConcept, a rezultati će omogućiti korištenje najboljih metoda i rezultata u zemljama EU-a.
Trajanje projekta: svibanj 2015. – listopad 2018.
Voditeljica projekta: Vesna Višekruna Vučina, dr. med., spec. epidemiologije
Informacije za kontakt: epidemiologija@hzjz.hr
Poveznica na izvornu web stranicu projekta: www.i-moveplus.eu