Projekt: Klikni zdravo – Prevencija i rana intervencija za smanjenje primjene i zlouporabe alkohola, droga i drugih oblika ovisnosti mladih u Hrvatskoj

Projekt „Klikni zdravo – Prevencija i rana intervencija za smanjenje primjene i zlouporabe alkohola, droga i drugih oblika ovisnosti mladih u Hrvatskoj“ provodi se s ciljem izrade edukativne mobilne aplikacije na temu prevencije različitih vrsta ovisnosti, a financira ga Ministarstvo zdravstva.

Voditelj i nositelj projekta je Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV), a partner i suradnik u projektu je Hrvatski zavod za javno zdravstvo – Služba za ovisnosti, Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti i Služba za mentalno zdravlje.

Cilj i svrha projekta

Opći cilj je doprinijeti osnaživanju mladih ljudi i roditelja u donošenju zdravih i ispravnih odluka u cilju usvajanja preventivnih ponašanja i izbjegavanja rizičnih ponašanja vezanih uz upotrebu i eksperimentiranje s drogama, alkoholom, cigaretama, ponašajnim ovisnostima – ovisnost o internetu i kockanju, uključujući prevenciju i smanjenje negativnih posljedica ovisnosti kao što je nasilje povezano uz ovisnosti.

Specifični ciljevi:

  1. Doprinos prevenciji i suzbijanju raznih vrsta ovisnosti te rizičnih ponašanja kroz razvoj edukativne mobilne aplikacije na temu različitih vrsta ovisnosti.
  2. Promocija mentalnog, emocionalnog i socijalnog zdravlja – kroz objavu i diseminaciju mobilne aplikacije te kampanju o promociji aplikacije.
  3. Smanjenje štetnih posljedica rizičnih ponašanja kroz edukaciju i jačanje kapaciteta mladih za samopomoć i traženje stručne pomoći i podrške.

Ciljne skupine

Primarna ciljana skupina:

  • Opća populacija mladih – učenici, studenti, adolescenti i mladi općenito.
  • Adolescenti i mladi koji imaju veći rizik za razvoj ovisnosti ili rizične čimbenike povezane s ovisnostima (socijalni problemi, slabije uspješni u školi, pripadnici marginaliziranih i vulnerabilnih populacija)
  • Obitelji, roditelji i lokalna zajednica.

Sekundarna ciljana skupina:

  •  Stručnjaci – profesori, zdravstveni radnici i stručnjaci u organizacijama civilnog društva koji rade s mladima, uključujući odgojno-obrazovne i zdravstvene ustanove.

Glavne aktivnosti i koncept provedbe projekta

U središtu projekta je izrada mobilne aplikacije o prevenciji raznih vrsta ovisnosti (droge, alkohol, cigarete, internet, kockanje) s edukativnim tekstualnim sadržajem te video materijalima sa savjetima o životnim socijalnim vještinama važnim za prevenciju rizičnih ponašanja, interaktivnim upitnicima za samoprocjenu, samopomoć i stručnu podršku, uključujući i druge interaktivne funkcionalnosti koje omogućuju prilagodljivost potrebama korisnika.

Projekt se provodi na temelju mapiranih potrebama zajednice i razvijanju inovativnih metoda za stjecanje i primjenu znanja, kao i razvoja životnih vještina. Na temelju podataka o potrebama u edukaciji i informiranju mladih na temu raznih vrsta  ovisnosti izradit će se mobilna aplikacija s edukativnim tekstualnim, video i interaktivnim sadržajem, kao inovativni alat koji će doprinijeti u informiranju i podršci mladima za očuvanje tjelesnog, mentalnog i socijalnog zdravlja. Projekt se naslanja i dopunjuje ostale aktivnosti i projekte koji se provode i pružaju ciljanoj populaciji informacije i resurse koji mogu pomoći u prevenciji ovisnosti i smanjenju povezanih šteta.

Kako bi mobilna aplikacija bila što prilagođenija potrebama krajnjih korisnika, u sklopu razvoja aplikacije predviđeno je provođenje kvalitativnog i kvantitativnog istraživanja s ciljem prikupljanja povratnih mišljenja, prijedloga i sugestija od adolescenata, mladih i roditelja koji bi koristili kao procjena potreba i temelj za dodatno poboljšanje i finaliziranje aplikacije u cilju što bolje prihvatljivosti, razumljivost i prilagođenosti potrebama krajnjih korisnika.

Također, i nakon završetka izrade aplikacije u sklopu planiranja održivosti projekta predviđeno je kontinuirano provoditi praćenje i evaluaciju aplikacije i unaprjeđivanje njenog sadržaja i nakon javne objave i promocije, na temelju povratnih informacija uporabe većeg broja korisnika – mladih i roditelja, te povratnih informacija u sklopu evaluacije javnozdravstvene kampanje u svrhu promocije aplikacije koja će se provoditi u suradnji s mladima.

Financiranje: Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske

Ukupna vrijednost projekta: 30.000 EUR

Trajanje projekta: 15. studenog 2023. – 14. studenog 2025.

Više informacija na opis projekta na sljedećim poveznicama: https://www.programi.uredzadroge.hr/Public/Prevencija

 https://programi.uredzadroge.hr/Public/Print/21022

Voditeljica projektnih aktivnosti u HZJZ-u: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr. med. spec. epidemiologije