Predstavljen projekt CAPRI: Nova era u praćenju kakvoće mora i zaštiti zdravlja u Hrvatskoj

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), s nastavnim zavodima za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Istarske županije, Splitsko – dalmatinske županije, Zavodima za javno zdravstvo Zadar i Ličko-senjske županije, te tvrtkom Sea Cras d.o.o., dana 22. listopada na konferenciji za medije najavio je pokretanje inovativnog projekta Coastal Anthropogenic Pollution Risk Identification (CAPRI).

Projekt donosi napredni tehnološki sustav temeljen na umjetnoj inteligenciji (UI) za praćenje stanja mora korištenjem satelitskih snimaka i terenskih podataka. Projekt je usklađen s europskim smjernicama za održivi razvoj i klimatsku sigurnost, čime Republika Hrvatska postaje predvodnica u primjeni najsuvremenijih tehnologija u javnom zdravstvu.

Ispred Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo javnosti su se obratili ravnatelj izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med. spec. i doc. dr. sc. Tomislav Benjak, dr. med., pomoćnik ravnatelja za kvalitetu, ispred tvrtke Sea Cras projekt su predstavili izv. prof. dr. sc. Robert Kopal i dr. sc. Mario Špadina te mr. Dobrica Rončević, dr.med. univ.spec.sanit.publ. ispred županijskih zavoda za javno zdravstvo.

Predstavnici provoditelja projekta istaknuli su kako je projekt CAPRI od iznimne je važnosti za unapređenje javnog zdravstva jer omogućava proširenje i modernizaciju trenutnog sustava monitoringa kakvoće mora na plažama diljem Hrvatske. Korištenjem ove satelitske tehnologije, HZJZ, nastavni i županijski zavodi će sada moći brže i češće prikupljati podatke, uključujući udaljene i izolirane lokacije poput otoka. Time će se osigurati sigurnost zdravlja građana, turista i ostalih gostiju i brza reakcija u slučaju detekcije onečišćenja, kao što su opasne bakterije E. coli ili crijevni enterokoki.

Provedba projekta CAPRI trajat će do prosinca 2026. godine. Bitno je naglasiti da je ovdje riječ o razvojnom projektu i suradnji koja nije naplatnog karaktera, a donosi im brojne benefite. Financiranje daljnjeg razvoja planirano je kroz europske fondove.

Ključne prednosti projekta CAPRI uključuju:

  1. Širu geografska pokrivenost: Praćenje kakvoće mora obuhvatit će cijelo hrvatsko priobalje, uključujući otoke i udaljena područja.
  2. Učestalije i preciznije praćenje: Satelitske snimke omogućit će svakodnevno praćenje, neovisno o vremenskim uvjetima ili fizičkoj dostupnosti lokacija.
  3. Dinamičko praćenje zagađenja: Uz statičke izvore onečišćenja, sustav će omogućiti praćenje dinamičnih izvora poput pomorskog prometa, što je izuzetno važno u ljetnim mjesecima.
  4. Razvoj prediktivnih sposobnosti: Korištenjem digitalnog blizanca, sustav će predvidjeti ekološke trendove i procijeniti precizno rizike za okoliš i javno zdravlje.
  5. Brza integracija novih prepoznatih zagađivača: Sustav će se moći brzo prilagoditi za praćenje drugih izvora zagađivanja poput npr. mikroplastike.
  6. Jačanje otpornosti na klimatske promjene: Sustav će se moći brzo prilagoditi i za praćenje klimatski uzrokovanih pojava poput npr. prekomjernog rasta temperature mora, bujanja planktona, invazija meduza koje imaju negativan učinak ne samo na zdravlje građana, turista i na bioraznolikost, već i plavu ekonomiju kao vrlo važan dio hrvatskog gospodarstva.
  7. Proširenje tehnologije na zrak i kopno: Ova tehnologija koja se koristi za praćenje kvalitete mora može se primijeniti i za praćenje kvalitete zraka, biljnog pokrova, slatkovodnih sustava i općeg stanja kopnenih ekosustava.
  8. Potporu turizmu i plavoj ekonomiji: Kontinuirano praćenje i upravljanje čistoćom mora i priobalnog pojasa bit će ključni čimbenik u razvoju održivosti hrvatskog turizma i jačanju klimatske sigurnosti.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) je krovna nacionalna zdravstvena institucija koja se bavi očuvanjem i unapređenjem zdravlja stanovništva u Republici Hrvatskoj. Njegove ključne aktivnosti uključuju prevenciju bolesti, nadzor nad zdravstvenim stanjem stanovništva, te pružanje stručne podrške u javnozdravstvenim programima i istraživanjima. www.hzjz.hr

Nastavni zavodi za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Istarske županije, Splitsko – dalmatinske županije, Zavodi za javno zdravstvo Zadar i Ličko-senjske županije regionalne su zdravstvene institucije. Njihove aktivnosti uključuju praćenje i prevenciju zaraznih bolesti, nadzor nad higijenom okoliša, te provedbu javnozdravstvenih programa i edukacija.

Tvrtka SeaCras d.o.o. specijalizirana je za usluge praćenja stanja mora i priobalja zasnovane na tehnologiji napredne obrade satelitskih snimaka visoke rezolucije koristeći algoritme umjetne inteligencije, s naglaskom na detekciju zagađenja i upravljanje prirodnim resursima. Njena glavna postignuća uključuju razvoj inovativnih sustava za praćenje kakvoće okoliša i predviđanje zdravstvenih, okolišnih i klimatskih rizika, čime doprinosi održivom razvoju i javnom zdravlju. U listopadu 2024. Svjetski ekonomski forum (World Economic Forum) izabrao ju je među 5 najinovativnijih tvrtki na svijetu u području Plave ekonomije. www.seacras.com.

Fotogalerija:

Za dodatne informacije obratite se:

Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Rockefellerova 7, Zagreb
Kontakt: 01 4683 555
E-mail: info@hzjz.hr

Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije

Krešimirova ul. 52A, 51000, Rijeka
Kontakt: 051 334-530
E-mail: info@zzjzpgz.hr

Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije

Nazorova ul. 23, 52100, Pula
Kontakt: 052 529 000
E-mail: zzjziz@zzjziz.hr

Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije

Vukovarska 46, 21 000 Split
Kontakt: 021 401 111
E-mail: protokol@nzjz-split.hr

Hrvatski zavod za javno zdravstvo Zadar

Ljudevita Posavskog 7a, 23000 Zadar,

Kontakt: 023 300 830

E-mail: info@zjz-zadar.hr

Hrvatski zavod za javno zdravstvo Ličko-senjske županije

Senjskih žrtava 2, 53000 Gospić,

Kontakt: 053 574-453

E-mail: zavod@zzjzlsz.hr

Sea Cras d.o.o.

Avenija Dubrovnik 15, 10000 Zagreb,

Kontakt: +385911930875

E-mail: info@seacras.com