Plan sigurnosti vode je okvir preventivnog upravljanja rizicima koji najučinkovitije osigurava sigurnu opskrbu vodom. Kao takav služi kao temelj Smjernica za kakvoću vode za piće Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), a njegova primjena u politikama i praksi dokazano sprečava incidente s kakvoćom vode i ima dugoročnu korist za zdravlje.
Implementiranje planova sigurnosti vode je u skladu s ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda koji zahtijevaju osiguravanje jednakog prava na pristup vodi te upravljanje rizicima u vodoopskrbnim sustavima kako bi se štitilo javno zdravlje, spriječilo širenje bolesti koje se prenose vodom i smanjilo smrtnosti i pobolijevanja od zagađene vode.
Hrvatska je od 2006. godine potpisnica Protokola o vodi i zdravlju, koji promiče usvajanje planova sigurnosti vode, a ujedno je i među prvim državama u Europi propisala obvezu uspostavljanja sustava upravljanja rizicima u vodoopskrbnim sustavima na načelima HACCP-a.
U izmjenama i dopunama Direktive o kvaliteti vode za ljudsku potrošnju iz 2015. godine po prvi put je u europsko zakonodavstvo uveden pojam upravljanja rizicima upotrebom planova sigurnosti vode. Kako bi RH uskladila svoje zakonodavstvo sa zakonodavstvom Europske unije hrvatski Zakon o vodi namijenjenoj ljudskoj potrošnji iz 2017. godine predviđa da veliki vodoopskrbni sustavi prijeđu sa sustava upravljanja rizicima na načelima HACCP na plan sigurnosti vode u roku od pet godina, a mali u roku od deset godina.
U okviru Dvogodišnjeg Sporazuma o suradnji između Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske (RH) i Regionalnog ureda Svjetske zdravstvene organizacije u RH za razdoblje 2018. – 2019. te prema programu rada Protokola o vodi i zdravlju za 2017.-2019., Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) provodi aktivnosti kojim je cilj pružanje podrške dugoročnoj implementaciji Planova sigurnosti vode u Hrvatskoj.
Radionica o jačanju kapaciteta za implementaciju planova sigurnosti vode održana je u prostorijama HZJZ-a u Zagrebu u razdoblju od 10. do 13. rujna 2018. godine. Cilj radionice bio je educirati stručnjake HZJZ, Ministarstva zdravstva i predstavnika javnih isporučitelja vodnih usluga za provedbu edukacija na nacionalnoj i lokalnoj razini. Radionicu su održali stručnjaci iz Europskog centra za okoliš i zdravlje, Svjetske zdravstvene organizacije, iz Njemačke dr.sc. Oliver Schmol i dr.sc. Arnt Diener, te dr.sc. Annabelle May djelatnica Inspektorata za vodu za piće (eng. Drinking Water Inspectorate) iz Velike Britanije s dugogodišnjim iskustvom u provedbi Plana sigurnosti vode.
Radionica je obuhvatila sve korake u izradi i nadzoru plana sigurnosti vode pri čemu su sudionici radionice kroz rad u manjim grupama imali priliku vježbati na konkretnim primjerima. Radionicom su obuhvaćena i iskustava ostalih europskih zemalja s usvajanjem planova sigurnosti vode, a dan je i osvrt na plan sigurnosti vode u kontekstu primjene Ciljeva održivog razvoja, Deklaracije o okolišu i zdravlju iz Ostrave i Protokola o vodi i zdravlju.