Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti obilježava se 15. veljače s ciljem podizanja svijesti o zloćudnim bolestima kod djece te pružanja podrške oboljeloj djeci i adolescentima, kao i njihovim obiteljima te preživjelima. Osnivač obilježavanja – organizacija Childhood Cancer International (CCI), promiče dublje razumijevanje problema i izazova koji se odnose na rak kod djece te ističe potrebu za pravednijim i boljim pristupom liječenju i skrbi za svu djecu oboljelu od raka.
Svake godine, više od 400.000 djece i adolescenata mlađih od 20 godina oboli od raka. Stopa preživljavanja ovisi o regiji, s 80 % preživljavanja u većini zemalja s visokim prihodima, dok je u zemljama s niskim i srednjim prihodima preživljavanje samo 20 %.
Prema zadnjim objavljenim podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je u 2022. godini dijagnoza maligne bolesti postavljena u 92 djece (43 u dobi od 0-4 godine, 21 u dobi 5-9 godina i 28 u dobi od 10-14 godina). Bilo je 47 slučajeva raka u dječaka i 45 u djevojčica. Najčešći tipovi raka bile su leukemije (32 slučaja), maligni tumori mozga (11 slučajeva) i maligni tumori bubrega (9).
Svjetska zdravstvena organizacija je 2018. uz podršku St. Jude Children’s Research Hospital pokrenula Globalnu inicijativu za rak kod djece s kojom se pruža podrška i tehnička pomoć vladama u osmišljavanju i održavanju visokokvalitetnih programa liječenja oboljele djece od raka. Cilj je postići barem 60 % preživljavanja za svu djecu oboljelu od raka do 2030. godine.
Za razliku od raka kod odraslih, većina malignih bolesti kod djece nema poznati uzrok. Manji dio malignih bolesti kod djece se povezuje s genetskim čimbenicima (njih oko 10 %), dok se ostatak povezuje s okolišnim čimbenicima, prenatalnim i perinatalnim čimbenicima, infekcijama i imunološkim poremećajima, iako točni uzroci još nisu razjašnjeni. Budući da danas nije moguće spriječiti rak kod djece, najučinkovitija strategija za smanjenje tereta raka kod djece i poboljšanje rezultata je fokusirati se na pravovremenu, točnu dijagnozu, praćenu dokazano učinkovitom terapijom uz prilagođenu podršku. Kada se rak rano identificira, vjerojatnije je da će odgovoriti na liječenje što će rezultirati većom vjerojatnošću preživljavanja i manje intenzivnim liječenjem.
Izvori:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cancer-in-children
ICCD – International Childhood Cancer Day