Od 17. do 19. rujna, koordinatori projekta JA ImpleMENTAL iz grčke Nacionalne organizacije za javno zdravstvo (EODY), organizirali su Završnu konferenciju u Ateni.
Sufinanciran u okviru trećeg zdravstvenog programa EU-a, a kojim upravlja Europska zdravstvena i digitalna izvršna agencija (HaDEA), projekt je uključio 39 partnera iz 18 zemalja EU-a i 2 zemlje EGP-a i 1 zemlje kandidata za članstvo u EU, s ukupnim proračunom od 6,7 € milijuna.
Cilj projekta JA ImpleMENTAL bio je pružiti potporu državama u njihovim nastojanjima u poboljšanju skrbi za mentalno zdravlje. Tijekom trogodišnje provedbe projekta implementirane su dvije najbolje prakse: jedna u području sustava mentalnog zdravlja u zajednici (iz Belgije) i jedna o prevenciji samoubojstava (iz Austrije). U sklopu projekta razvijeno je ukupno 25 pilot inicijativa u 20 zemalja. Formulirano je 14 novih ili obnovljenih planova za prevenciju samoubojstava, a 11 zemalja pilotiralo je i provodilo aktivnosti za mentalno zdravlje u zajednici. Zemlje partneri revidirali su svoje informacijske sustave, poboljšali sudjelovanje korisnika u pružanju usluga i mobilizirali resurse zajednice.
Detaljne informacije o dnevnom redu i pilot projektima i aktivnostima zemalja koje sudjeluju u provedbi vizualizirane su na posterima izloženim na konferenciji, a iste možete pronaći na službenoj web stranici.
Prvi dan Završne konferencije započeo je obraćanjem važnih uzvanika poput Marine Zanchi (direktorice HaDEA-e), Stefana Schrecka (DG SANTE), Eirini Agapidaki (zamjenice ministra zdravstva Helenske Republike), Dimitriosa Vartzopoulosa (Ministarstvo zdravstva Helenske Republike), Christosa Hadjichristodouloua (EODY) i Natashe Azzopardi Muscat (WHO Europe), kao i uvodnim govorom koordinatorice projekta, Vasileie Konte (EODY).
Djelokrug JA ImpleMENTAL-a uključivao je i napore u obuci i izgradnji kapaciteta, stavljajući mentalno zdravlje u prvi plan, a s ciljem poboljšanja kvalitete skrbi u području mentalnog zdravlja i povezanih usluga. Kao rezultat toga, gotovo 1000 osoba sudjelovalo je u 9 treninga o najboljoj praksi prevenciji suicida (SUPRA) uključujući sudionike izvan mreže JA ImpleMENTAL-a. Više od 600 stručnjaka za mentalno zdravlje prošlo je obuku na 16 radionica i konferencija o najboljoj praksi reforme mentalnog zdravlja iz Belgije. Ovo je značajan doprinos poboljšanju znanja zaposlenih u području mentalnog zdravlja i promjeni fokusa na oporavak i stavljanje naglaska na ljudska prava, razbijajući stigmu i diskriminaciju koja okružuje mentalno zdravlje općenito.
Na Završnoj konferenciji sažela su se sva postignuća JA ImpleMENTAL-a te je prezentirano kako su razvijeni akcijski planovi održivosti temeljeni na ciklusima Plan-Do-Study-Act (PDSA) usklađeni s nacionalnim strategijama mentalnog zdravlja. Na kraju, raspravljalo se i o održivosti projekta i projektnih rezultata, aspektima praćenja i evaluacije, dajući upute za dugoročni uspjeh i stabilnost te kako pilot projekti u zemlji mogu poslužiti kao orijentir za buduće napretke i aktivnosti na nacionalnoj razini.
Hrvatska je u ovom projektu vodila radni paket 2 (engl. Work Package – WP) zadužen za diseminaciju i projektnu komunikaciju. Osim toga, implementirala je obje navedene najbolje prakse, odnosno njihove pojedine segmente.
Više o JA ImpleMENTAL možete pronaći na sljedećim linkovima: