U organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Agencije za droge Europske unije (EUDA) dana 16. rujna 2024. u Zagrebu (hotel Academia) je održana Nacionalna Reitox akademija o znanstveno-utemeljenoj prevenciji. Cilj održavanja ovog stručnog skupa bio je predstavljanje načela znanstveno utemeljene prevencije i primjera programa kvalitetne prevencije koji se provode u drugim državama te otvaranje rasprave o modelima unapređenja nacionalnih preventivnih intervencija,
Naime, epidemiološki pokazatelji prevalencije uporabe sredstava ovisnosti proteklih godina pokazuju porast konzumacije sredstava ovisnosti među mladima. Istodobno, Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti do 2030. godine i prateći Akcijski plan, donesen u siječnju 2024. godine, naglašavaju da je preventivne aktivnosti potrebno provoditi putem integriranog, multidisciplinarnog i znanstveno utemeljenog pristupa te koherentnog djelovanju svih resora na nacionalnoj i lokalnoj razini. Navedeni strateški dokumenti stavljaju naglasak i na potrebu izrade, provedbe, održivosti i unaprjeđenje dostupnosti kvalitetnih, znanstveno utemeljenih i dokazano učinkovitih projekata i programa prevencije ovisnosti i ponašajnih ovisnosti. Upravo stoga održana je Nacionalna RTX akademija koja predstavlja nastavak ulaganja HZJZ u kvalitetnu – dokazano učinkovitu prevenciju.
Skup je otvorio predstavnik Agencije Europske unije za droge g. Gregor Burkhart, dr.med., a pozdravne govore održali su predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih – gđa Marijana Gojčeta te u ime Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med. spec., ravnatelj HZJZ. Predavanja i panel raspravu održali su stručnjaci u području prevencije iz Agencije Europske unije za droge, te iz Estonije, Španjolske, Brazila, Njemačke, Austrije, Bosne i Hercegovine te Hrvatske. Tijekom panel rasprave diskutiralo se o izazovima i ključnim čimbenicima koji utječu na implementaciju dokazano učinkovitih programa i pristupa, pri čemu je poseban naglasak stavljen na važnost vjerne implementacije, međuinstitucionalnu suradnju, potrebu usklađivanja preventivnih strategija s prethodno provedenom procjenom potreba, potrebu provedbe kratkoročne evaluacije kao i znanstvenih evaluacijskih studija, jačanje provedbe preventivnih strategija u okruženju te potrebu za harmonizacijom preventivnih sustava. Na Reitox akademiji sudjelovalo je više od sto sudionika kojima su uručene potvrde o sudjelovanju, te je Stručni skup prijavljen strukovnim komorama.