Promotivne i preventivne aktivnosti na području mentalnog zdravlja, uključujući promicanje zdravih stilova života i prevenciju ovisnosti, osnovne su zadaće Odjela za promicanje mentalnog zdravlja.
Svjetska zdravstvena organizacija u svojoj definiciji zdravlja naglašava važnost sveobuhvatnog i multidisciplinarnog pristupa zdravlju koji podrazumijeva odmicanje od pukih simptoma i dijagnostike i usmjeravanje čovjeku kao osobi. Promicanje mentalnog zdravlja i prevencija poremećaja prepoznati su kao potencijal za održavanje i unaprjeđenje mentalnog zdravlja.
Djelatnici Odjela sudjeluju u radu više nacionalnih i međunarodnih radnih skupina i odbora; sudjeluju u pisanju strateških dokumenata koji se odnose na pušenje, konzumaciju alkohola i droga te mentalno zdravlje; bave se znanstvenim radom, informiraju, educiraju i nastoje podići svijest cjelokupne populacije o štetnosti različitih sredstava ovisnosti i prevenciji; kroz posebne programe surađuju s liječnicima primarne zdravstvene zaštite, školama i drugim stručnjacima te institucijama; kreiraju programe kojima je cilj promicanje zdravih stilova života; prikupljaju primjere dobre prakse i nastoje ih implementirati; naglašavaju važnost zdravih obrazaca ponašanja i razvoja punih osobnih potencijala. U sklopu Odjela od 2014. godine jednom tjedno djeluje Savjetovalište za mentalno zdravlje. Usluge Savjetovališta za mentalno zdravlje temelje se na boljem razumijevanju pozitivnog mentalnog zdravlja, zdravstvenom obrazovanju i pružanju informacija, motiviranju na ulaganje u mentalno zdravlje i osobni razvoj, motiviranju i pružanju podrške osobama u traženju stručne pomoći i tretmana, pružanju prve psihološke pomoći i emocionalne podrške, pružanju pomoći u navigaciji kroz sustav te umrežavanju s dionicima društva koji razvijaju i provode aktivnosti na području mentalnog zdravlja.
Prema modusu djelovanja naše aktivnosti možemo podijeliti na tri razine:
Strukturalna razina
Umanjivanje strukturalnih prepreka kroz potporu politikama usmjerenih na promicanje i unaprjeđenje zdravih stilova života/kvalitete života, sudjelovanje u izradi strateških i nacionalnih dokumenata, suradnja s međunarodnim tijelima, mrežama i organizacijama.
Razina zajednice
Poticanje sudjelovanja dionika u zajednici i razvoj resursa okoline kroz prigodna obilježavanja, edukacije, promicanje projekata i akcija u zajednici te provedbu istraživanja i diseminaciju rezultata.
Individualna razina
Podrška razvoju osobnih kapaciteta i zdravih stilova života kroz edukativne i promotivne materijale, akcije, psihoedukaciju i savjetovališni rad, motiviranje i pomoć osobama u traženju stručne pomoći.
Mjeseca borbe protiv ovisnosti, kazališni festival (15.11.-15.12.2016.)
Trunoća i pušenje
Odsjek za praćenje odrednica mentalnog zdravlja
Odsjek za praćenje odrednica mentalnog zdravlja prati i objavljuje raspoložive pokazatelje mentalnog zdravlja te provodi aktivnosti razvoja i unaprjeđenja praćenja pokazatelja s naglaskom na zaštitne čimbenike i pokazatelje pozitivnog mentalnog zdravlja. U skladu s tim provodi i znanstveno-istraživački rad o odrednicama mentalnog zdravlja, a rezultate istih objavljuje stručnoj i široj javnosti s ciljem podizanja osviještenosti i znanja o mentalnom zdravlju. Također, sudjeluje u praćenju ishoda i kreiranju evaluacijskih istraživanja programa promicanja mentalnog zdravlja, mentalnozdravstvene pismenosti i razvoja osobnih potencijala.
Voditeljica odsjeka
dr. sc. Ljiljana Muslić, prof. psihologije
Odsjek za praćenje odrednica ovisničkog ponašanja provodi znanstveno-istraživački rad, prati i objavljuje pokazatelje uporabe sredstava ovisnosti i odrednica ovisničkog ponašanja. Sudjeluje u izradi programa promicanja zdravih stilova života te provodi edukacije podizanja svijesti cjelokupne populacije o važnosti zdravih obrazaca ponašanja i štetnosti različitih sredstava ovisnosti i ovisničkih ponašanja. U okviru ovog Odsjeka provodi se koordinacija provedbe Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima (ESPAD): www.espad.org
Voditeljica odsjeka Martina Markelić, prof. sociologije
Odsjek za promicanje mentalnozdravstvene pismenosti
Kroz aktivnosti ovog Odjela promiče se mentalnozdravstvena pismenost koja je jedan od dokazanih zaštitnih čimbenika u očuvanju mentalnog zdravlja, ranom prepoznavanju problema mentalnog zdravlja te prevenciji razvoja i upravljanju stanjima i oporavkom kod mentalnih poremećaja. Radi se o osnovnom skupu znanja i vještina koji uključuje i važnu životnu vještinu pažljivog, brižnog i suosjećajnog pristupa u razgovoru s osobom koja pati, npr. osobom koja je proživjela gubitak i tuguje ili osobom koja se nosi s depresivnim smetnjama, intenzivnim strahom ili brigama – psihološku prvu pomoć (više u članku file:///C:/Users/ljmuslic/Downloads/324_343_Muslic_Jovicic_Buric%20(1).pdf). U sklopu rada Odsjeka razvijaju se i provode edukativni programi, radionice i materijali za specifične skupine (npr. odgojno-obrazovne djelatnike – https://zivjetizdravo.eu/2020/12/09/pomozi-da-letak-mentalno-zdravlje-dijete-ili-mlada-osoba/) i širu javnost, utemeljeni na konceptu mentalnozdravstvene
Odsjek za promicanje mentalnog zdravlja sa savjetovalištem
Odsjek za promicanje mentalnog zdravlja sa savjetovalištem razvija, kreira i provodi edukativne i promidžbene aktivnosti s ciljem očuvanja i unaprjeđenja mentalnog zdravlja, promicanja zaštitnih čimbenika mentalnog zdravlja te destigmatizacije problema mentalnog zdravlja. Kroz navedene aktivnosti nastoji se osnažiti, pružitit podrška i motivirati pojedinac, ali i širu javnost, populaciju i zajednicu na razvoj kapaciteta za prevladavanje stresnih/kriznih životnih situacija, potaknuti na promjenu po zdravlje štetnih navika te traženje stručne pomoći. U sklopu Odsjeka djeluje i Savjetovalište za promicanje mentalnog zdravlja (https://www.hzjz.hr/savjetovaliste-za-mentalno-zdravlje/) te Odsjek koordinira, prati i evaluira njegov rad.
Festival mentalnog zdravlja na Zrinjevcu Svjetski dan zdravlja pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije ove je godine kao prioritetnoj temi globalnog javnozdravstvenog interesa posvećen depresiji, uz... 10. travnja 2017.
Borimo se protiv depresije U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo predstavljena infografika Borimo se protiv depresije 12. rujna 2017.
Depresija: razgovarajmo Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, depresija će do 2020. godine postati drugi zdravstveni problem u svijetu 5. travnja 2017.